This is Tomorrow
1951

East End Academy: 13 January – 24 February 1951
Eighteenth Century Venice [research dates]
East End 1851 (Festival of Britain): 2 May – 30 June 1951
Black Eyes and Lemonade (Festival of Britain related exhibition of popular and traditional art):
William Powell Frith: 25 October – 1 December 1951

1952
The Arts of India and China: 14 March – 3 May 1952
Setting Up Home: 4 June – 24 July 1952
Looking Forward: British Realist Pictures: 23 Sep – 2 November 1952
East End Academy: 13 November – 7 December 1952

1953
James Goldsmith
JMW Turner: 5 February – 15 March 1953
Twentieth Century Form: 9 April – 31 May 1953
James Gillray and Thomas Rowlandson : June – July 1953
John Martin: 23 Sep – 1 November 1953
East End Academy: 29 November – 31 December 1953

1954
Pictures for Schools: 23 January – 14 February 1954
Barbara Hepworth: 8 April – 6 June 1954
British Painting and Sculpture: 23 September – 31 October 1954
East End Academy: 27 November 1954 – 2 January 1955

1955
Pictures for Schools: 5 February – 27 February 1955
Bearstead Collection: 9 March – 7 April 1955
American Primitive Art 1670-1950: 3 June – 3 July 1955
Piet Mondrian: August – September 1955
Michael Ayrton: September – October 1955
London Group : 10 November – 9 December 1955
East End Academy: 17 December 1955 – 12 January 1956

1956
Pictures for Schools: 10 February – 4 March 1956
Josef Herman: 14 March – 23 April 1956
Nicolas De Staël: May – June 1956
Charles Howard: June – July
This is Tomorrow: 9 August – 9 September 1956
Merlyn Evans: October – November 1956
Jewish Artists in England 1656-1956: 8 November – 9 December 1956
East End Academy: 29 December 1956 – 27 January 1957

1957
George Stubbs: 27 February – 7 April 1957
Bernadro Bellotto: 30 April – 30 May 1957
Sidney Nolan: June – July 1957
Women’s International Art Club: 3 October – 23 October 1957
SW Hayter: November 1957
East End Academy: 14 December 1957 – 5 January 1958

1958
Guggenheim Painting Award [research dates] 1958
Recent Paintings by 7 British Artists [research dates] 1958
Pictures for Schools: 1 – 23 February 1958
Robert Colquhoun: May
Alan Davie: June – August
Women’s International Art Club: 2 October – 26 October 1958
Jackson Pollock: November – December 1958

1959
Pictures for Schools: 31 January – 21 February 1959
East End Academy: 7 March – 26 March 1959
The Graven Image: Recent British Prints and Drawings: April – May 1959
Jack Smith: May – June 1959
Kenneth Armitage: July – August
Kasimir Malevich: October – November
Cecil Collins: November – December

1960
Ceri Richards
Women’s International Art Club
Pictures for Schools: 8 January – 31 January 1960
East End Academy: 13 February – 6 March 1960
Ida Kar: March – April 1960
Roy de Maistre: May – June 1960
Prunella Clough: September – October
Henry Moore: November – December

1961
Contemporary Art Society 1961
Pictures for Schools: 27 January – 18 February
Vanishing Stepney: Paintings by Rose Henriques: March – March
Edmond Kapp,: April – May
Recent Australian Painting: 3 June – 23 July 1961
Mark Rothko: 11 October – 12 November 1961
Derek Hill: 23 November – 31 December 1961

1962
East End Academy 1962 8 December – 30 December 1962
Barbara Hepworth 10 May 1962 – 8 June 1962
Pictures for Schools 1962
Mark Tobey: 1 January – 4 March 1962
Keith Vaughan: 22 March – 27 April 1962
Arthur Boyd: June – July
Hallmark Collection: September – October
Thelma Hulbert: October – November

1963
The Marzotto Prize: 6 March – 4 April 1963
Philip Guston,: 17 January – 17 February 1963
Serge Poliakoff: April – May
British Painting in the Sixties : 1 June – 30 June 1963
Anthony Caro: 19 September – 20 October 1963
Robert Medley: 31 November – 8 December 1963

1964
Robert Rauschenberg: 4 February – 8 March 1964
The New Generation, 1964: March – May
Franz Kline: May – June 1964
Painting and Environment: Nigeria, Uganda: 12 May – 25 July 1964
Young Commonwealth Artists 21 August – 13 September 1964
Mary Potter: 7 October – 8 November 1964
Jasper Johns: 2 December – 31 December 1964

1965
The Marzotto Prize 14 January – 14 February 1965
Peter Stuyvesant Foundation 1965
The New Generation, 1965: 11 March – 11 April 1965
Harold Cohen: 5 May – 4 June 1965
Morris Louis: June – July
Lee Krasner: 22 September – 31 October 1965

1966
Robert Motherwell 18 March – 17 April 1966
Bryan Kneale: 3 February – 3 March 1966
Plastics: Exploration in Design: 8 February – 26 March 1966
Richard Smith, : 4 May – 3 June 1966
The New Generation, 1966: 2 June – 31 July 1966
Women’s International Art Club: September – 16 October 1966
Printmaking: Exeter College of Art: 4 October – 15 December 1966

1967
East London Open 1967
John Craxton: 11 January – 19 February 1967
John Hoyland: 14 April – 14 May 1967
Tim Scott: 8 June 1967 – 9 July 1967
Face of London, The: 26 September – 13 December 1967
Gertrude Hermes: 19 October – 19 November 1967
British Painting and Sculpture from the Collection of Leicestershire Education Authority: 7 December 1967 –7 January 1968

1968
Contemporary Art Society: Recent Acquisitions 1968
New British Painting and Sculpture: January – February
New Generation, The: 1968 Interim: April – May
Ghika: July – August
Philip King: September – October
Betty Parsons: 19 November – 22 December 1968

1969
Shalom of Safed 21 January – 9 February 1969
Helio Oiticica: 25 February – 6 April 1969
Helen Frankenthaler: 7 May – 8 June 1969
Robert Downing: 10 July – 24 August 1969
Yves Gaucher: 9 December – 11 January 1969
Three Israeli Artists,: Agam, Lefshitz, Zaritsky: December – January

1970
David Hockney: 2 April – 3 May 1970
Robert Graham: 27 May – 21 June 1970
Modern Chairs: 1918 – 1970: 22 July – 30 August 1970
Don Judd: 29 September – 1 November 1970
New Multiple Art: 19 November 1970 – 3 January 1971

1971
Jack Smith : 27 January – 21 February 1971
East London Open: 2 February – 21 February 1971
Michael Upton
Douglas Binder: 5 May – 30 May 1971
Mary and Kenneth Martin: 5 May – 30 May 1971
Dali, Art-in-Jewels: 8 June – 10 July 1971
Alexander Hollweg: 23 June – 31 July 1971
Gilbert and George: 18 July – 31 July 1971
Richard Long: 9 November – 21 November 1971

1972
East London Open
Leon Kossoff: 19 January – 20 February 1972
Strike for Kids under 12: 7 January – 9 January 1972
Joseph Beuys: 27 February – unknown date
Systems : 8 March – 9 April 1972
David James: 18 April – 27 April 1972
John Peek: 18 April – 27 April 1972
Pre-Raphaelites; 16 May – 14 June 1972
John Davies: 21 June – 16 July 1972
Patrick Heron: 21 June – 16 July 1972
This is Whitechapel (Ian Berry): 28 July – 3 September 1972
Bill Woodrow: 28 July – 12 August 1972
Alan Charlton: 8 September – 15 September 1972
Peter Logan: 26 September – 15 October 1972
Decade ’40s: 1 November – 26 November 1972
Evelyn Williams: 1 November – 26 November 1972
Spike Milligan: 5 December – 23 December 1972
Michael Perton: 5 December – 23 December 1972
Prints and how they are made: 5 December – 23 December 1972
Llewellyn Xavier: 5 December – 23 December 1972

1973
James Coleman 7 September – 2 October 1973
Neville Boden: 3 January – 28 January 1973
Patrick Hayman: 3 January – 28 January 1973
Sweets: 3 January – 28 January 1973
Crackers at the Popular Palace: 8 February – 23 February 1973
East London Open : 8 February – 23 February 1973
John F Holland: 8 February – 23 February 1973
Norman Adams: 7 March – 26 March 1973
Derrick Greaves: 7 March – 26 March 1973
Ashington Group 1932 – 1972: 4 April – 22 April 1973
Banner Bright: Trade Union Banners: 25 April – 11 May 1973
Claude Rogers: 4 April – 22 April 1973
Brian Shaffer: 4 April – 15 April 1973
Tess Jaray: 30 May – 24 June 1973
Ed Meneeley: 30 May – 24 June 1973
Inside Whitechapel: 7 August – 16 September 1973
Dan Jones: 7 August – 16 September 1973
Derek Boshier: 26 September – 21 October 1973
Four Painters: Stephen Amor, Christopher Davies, Keith Dean and David Kay: 25 September – 7 October 1973
Trevor Bell: 30 October – 25 November 1973
Gareth Jones: 30 October – 25 November 1973
Elsie Few: 4 December – 23 December 1973
The London Group: 4 December – 23 December 1973

1974
G. F. Watts: 22 January – 3 March 1974
Earth Images: Ceramic Sculpture: 19 March – 7 April 1974
East London Open: 19 March – 6 April 1974
Albion Island Vortex: April – Unknown date
Tim Head: 18 April – 5 May 1974
Euan Uglow: 18 April – 19 May 1974
Ray Atkins: 16 May – 30 June 1974
Henri Chopin: 29 May – 30 June 1974
David Hepher: 29 May – 30 June 1974
Dip. A D – London – ’74: ILEA Art Collages: 9 July – 26 July 1974
Frank Collins: 6 August – 25 August 1974
Present Printing Pastimes: 6 August – 25 August 1974
Printed in Watford: Watford School of Art: 6 August – 25 August 1974
Floris van den Broeke: 3 September – 13 October 1974
Seiichi Niikuni: 3 September – 13 October
Karl Weschke,: 3 September – 13 October

1975
Belle Epoque, La Belgian posters, watercolours and drawings 1892-1914: 4 January – 9 February 1975
Alan Cox: 4 January – 9 February 1975
Ray Exworth: 4 January – 9 February 1975
Michael McInnerery: 4 January – 9 February 1975
Barrie Cooke: 25 February – 6 April 1975
Bruce Lacey: 25 February – 6 April 1975
Norman Mommens: 25 February – 6 April 1975
Pedro Uhart: 25 February – 6 April 1975
Peter Cunliffe: 17 April – 9 May 1975
East London Open: 17 April – 9 May 1975
Fifty Drawings by the Blind: 17 April – 9 May 1975
Women and Love: 17 April – 9 May 1975
Magdalena Abakanowicz: 29 May – 6 July 1975
Luis Fernando Benedit: 29 May – 6 July 1975
City Poems and City Music: 29 May – 6 July 1975
Francis Hewlett: ‘Big Hand’: 29 May – 6 July 1975
John Lifton: ‘Green Music’: 29 May – 6 July
Dianne Setch: 29 May – 6 July 1975
Peter Dent: 15 July – 9 August 1975
Sculptures from London Art Schools: 15 July – 9 August 1975
Brian Nissen: 9 September – 19 October 1975
Deanna Petherbridge: 9 September – 19 October 1975
Peter Schmidt: 9 September – 19 October 1975
Franciscka Themerson: 9 September – 19 October 1975
Colin Lanceley: 9 September – 19 October 1975
Anthony Austin: ‘The Toymaker’: 4 November – 21 December1975
John Davies: 4 November – 21 December 1975
Pury Sharifi: knitted costumes and wall hangings: 4 November – 21 December 1975
Yolanda Sonnabend: 4 November – 21 December 1975
H. N. Werkman: 4 November – 21 December 1975

1976
Flower Show of Tower Hamlets: 3 January – 8 February 1976
Liz Harrison: 3 January – 8 February 1976
Andrew Logan: 3 January – 8 February 1976
Participation Projects including ILEA Cockpit Arts Workshop: 3 January – 8 February 1976
Word-Images by Flowers, by pupils of Cayley Primary School: 3 January – 8 February 1976
Michael Druks: 26 February – 4 April 1976
Leopoldo Maler: 26 February – 4 April 1976
Tom Norton: 26 February – 4 April 1976
Norman Toynton: 26 February – 4 April 1976
Derek Goldsmith: 26 February – 4 April 1976
Beryl Cook: 23 April – 14 May 1976
East London Open: 23 April – May 1976
Madelon Hooykaas: 23 April – 14 May 1976
Elsa Stansfield: 23 April – 14 May 1976
Tapestries from the Royal College of Art: 23 April – 14 May 1976
Les Lelanne: François Xavier and Claude Lelanne: 2 June – 4 July 1976
Saskia de Boer: 2 June – 4 July 1976
Chris Orr: 2 June – 4 July, Experimental Gallery 1976
Charlie Meecham: 2 June – 4 July 1976
Inner London Education Authority Arts Schools : 20 July – 4 August 1976
Embroidery and Fashion: Goldsmith’s College of Art and St. Martin’s School of Art: 20 July – 4 August 1976
Tadeusz Kantor: 22 September – 31 October 1976
Michael Chilton: 22 September – 31 October 1976
Tower Hamlets Arts Project: 13 November – 12 December 1976

1977
Stanley Brown: 25 January – 27 February 1977
Richard Long: 25 January – 27 February 1977
Pearly Kings and Queens; 25 January – 27 February 1977
Nicholas Hawksmoor: 23 March – 1 May 1977
Kilims: Plain-weave tapestries from Persia, Turkey and the Caucasus: 25 March – 1 May 1977
Keith Arnatt: 18 May – 26 June 1977Walter Pichler: 18 May – 26 June 1977
Robert Smithson: 18 May – 26 June 1977
Morton Feldman and the Creative Associates : 31 July 1977
Graphic Design Works: ILEA Art Schools: 6 June – 17 July 1977
Whitechapel Open: 3 August – 28 August 1977
Robert Ryman: 21 September – 23 October 1977
Working Party: Böhmler, Brehmer, Helms, Mitzka, Oehms, Polke, Rückriem, Rühm, Walther: 26 – 30 October 1977
The Fairground: 9 November – 18 December 1977

1978
Carel Visser; 18 January – 26 February 1978
Mother Goose Comes to Cable Street: 10 February – 28 February 1978
Carl Andre: 17 March – 23 April 1978
Artists’ Placement Group: 2 March – 5 March 1978
Art for Society: 10 May – 18 June 1978
Liberty, Equality and Sisterhood: 28 June – 13 July 1978
Whitechapel Open: 26 July – 27 August 1978
Bob Law: 15 September – 29 October 1978
Live Arts: Summer School: 16 September – 22 September 1978
Boyd Webb: 15 September – 29 October 1978
Working Lives: 15 September – 29 October 1978
Thirteen Degrees East: eleven artists working in Berlin: 10 November – 22 December 1978
Christchurch Gardens Mural: 10 November – 22 December 1978

1979
Stephen Willats: 12 January – 25 February 1979
Up The Broadway: 12 January – 28 February 1979
Joan Jonas: 9 – 16 February 1979
Bow Mission Mural: February – March 1979
Circles and Spirals from Straight Lines: 1 – 29 February 1979
Hamish Fulton: 14 March – 22 April 1979
Gerhard Richter: 14 March – 22 April 1979
Edward Barber: ‘People Portraits’: 14 March – 17 June 1979
Brick Lane 1978: 4 March – 17 June 1979
Eva Hesse: 4 May – 17 June 1979
Riduan Tomkins: 4 May – 17 June 1979
Uses of Drawing: ILEA Schools, Colleges and Adult Education Institutes: 27 June – 12 July 1979
Live Arts Workshops 1979: 11 August – 2 September 1979
Whitechapel Open: 9 August – 9 September 1979
Blackwall Adventurers’ Club: drawings: 9 August – 9 September 1979
Gough Grove Community Group: weaving and puppet making: 9 – 9 September 1979
David Bomberg: 21 September – 28 October 1979
Markus Lüpertz: 21 September – 28 October 1979
Jude Lockie: woodcuts: 20 September – 10 October 1979
World’s End Press: 11 October – 1 November 1979
Arts of Bengal: 9 November – 30 December 1979
Memories of Village Life in Bangladesh: Shafique Uddin: 9 November – 9 December 1979
Lloyds: Proposed Redevelopment: 1 November – 30 November 1979 Contemporary Artists from Bangladesh: 11 December – 30 December 1979

1980
Mario Merz: 18 January – 2 March 1980
Joel Shapiro: 18 January – 24 February 1980
William Larkins: 7 January – 31 January 1980
Pictures for an Exhibition: 13 March – 18 May 1980
Gunter Brüs: 4 June – 13 July 1980
Arnulf Rainer: 4 June – 13 July 1980
Police Mug-Shots of the Nineteenth Century: 2 June – 30 June 1980
Four Jewish Artists of London’s East End: June – June 1980
Whitechapel Open: 1 – 31 August 1980
Holborn Underground Competition : 1 August – 31 August 1980
Fotografia Polska: 17 September – 26 October 1980
Growing Up With Art: The Leicestershire Collection for Schools and Colleges: 17 September – 26 October 1980
Harry Blacker: The East End in the Thirties: 1 – 31 October 1980
Max Beckmann: 13 November – 11 January, Upper Gallery 1980
Georg Baselitz: 13 November – 11 January 1981
Cyril Arapoff: An East End Slum Tenement: 13 November – 14 December 1980
To Build A Jerusalem: 15 December – 11 January 1981

1981
Eva Lockey: 12 January – 15 February 1981
Joseph Cornell: 27 February – 12 April 1981
Tony Cragg: 27 February – 22 March 1981
Rodin at Bethnal Green: 27 February – 12 April 1981
Antony Gormley: 26 March – 12 April 1981
Brice Marden: 8 May – 21 June 1981
Ashbee and the Guild of Handicraft in East London: 8 May – 21 June 1981
Gilbert and George: 3 July – 16 August 1981
Breaking Through: Television from East London: 3 July – 16 August 1981
British Sculpture in the Twentieth Century: 11 September – 24 January 1982

1982
Whitechapel Open: 12 February – 7 March 1982
Islington Schools Environment Project: 21 February – 7 March 1982
Frida Kahlo: 26 March – 2 May, Upper Gallery 1982
Anselm Kiefer: 26 March – 2 May 1982
Tina Modotti: 26 March – 2 May 1982
Madge Gill: 26 March – 2 May 1982
Jannis Kounellis: 14 May – 20 June 1982
Old Billingsgate Market: 14 May – 20 June 1982
Christopher Wren: 9 July – 26 September 1982
Philip Guston: 13 October – 12 December 1982
Bethnal Green Museum of Childhood: 13 October – 12 December 1982

1983
Francesco Clemente: 7 January – 20 February 1983
Barry Flanagan: 7 January – 20 February 1983
Auschwitz Exhibition: February 1983
Whitechapel Open: 9 March – 10 April 1983
A Child’s View of Docklands in 1961: 9 March – 10 April 1983
Terry Atkinson: 27 April – 5 June 1983
Bruce McLean: 27 April – 5 June 1983
A Visit to Bangladesh: 27 April – 5 June 1983
Purbo London: 27 April – 5 June 1983
Malcolm Morley: 22 June – 21 August 1983
The New Whitechapel: 22 June – 21 August 1983
Georg Baselitz: 7 September – 30 October 1983
Work From A Salvation Army Hostel: 6 September – 2 October 1983
Richard Hollis: 3 October – 30 October 1983

1984
Whitechapel Open: 18 January – 19 February 1984

1985
Whitechapel Open: 12 March – 31 March 1985
Howard Hodgkin: 20 September – 3 November 1985
Jacqueline Poncelet: 20 September – 6 October 1985
Susanna Heron: 8 October – 3 November 1985
Per Kirkeby: 22 November – 12 January 1985
Wolfgang Laib: 22 November – 12 January 1985

1986
Ray Walker: 24 January – 23 February 1986
Whitechapel Open: 24 January – 23 February 1986
In Tandem: The Painter-Sculptor in the Twentieth Century: 27 March – 13 April 1986
East End Festival: 27 March – 13 April 1986
Terry O’Farrell: 15 April – 25 May 1986
Jeffrey Dennis: 6 June – 20 July 1986
Victor Willing: 6 June – 20 July 1986
Tower Hamlets Women’s Arts Festival: 6 June – 20 July, Foyer 1986
From Two Worlds: Sixteen Artists of Non-European Background: 30 July – 7 September 1986
Family Books: 30 July – 7 September 1986
Julian Schnabel: 19 September – 26 October 1986
Boston-London Art Exchange: 9 September – 26 October 1986
David Smith: 7 November – 4 January 1987

1987
Fernand Lanceley 1987
Bruce Nauman: 16 January – 8 March 1987
Three Artists in East London Schools: 20 March – 26 April 1987
Whitechapel Open: 20 March – 26 April 1987
East Ham Graphics: 18 March – 26 April 1987
Boyd Webb: 8 May – 21 June 1987
Jacob Epstein: 3 July – 13 September 1987
Cy Twombly: 25 September – 15 November 1987
Fernand Léger: 27 November – 21 February 1987
John Murphy: 27 November – 21 February 1987
Homerton Hospital Painting Commission: 27 November – 21 February 1987

1988
Island Seen 1988
Jamdani Weavers
Rob Kesseler, (tape/slide)
Woven Air: The Muslin and Kantha Tradition of Bangladesh: 4 March – 1 May 1988
Sonia Boyce: 13 May – 26 June 1988
Michael Sandle: 13 May – 26 June 1988
Lucio Fontana: 8 July – 18 September 1988
Joanna Kirk: 8 July – 7 August 1988
Matthew Hale: 9 August – 18 September 1988
Whitechapel Open : 30 September – 6 November 1988 Richard Deacon: 25 November – 22 January 1989
Kate Whiteford: 25 November – 22 January 1989

1989
Artists in East London Schools 1989
Kate Davis, 1989
Naomi Hines, 1989
Joan Miro: 3 February – 23 April 1989
Sean Scully: 5 May – 25 June 1989
Tunga: 5 May – 25 June 1989
Marie Jo Lafontaine: 7 July – 3 September 1989
Euan Uglow: 7 July – 3 September 1989
Whitechapel Open: 15 September – 29 October 1989
Michael Craig-Martin: 10 November – 7 January 1990

1990
Arshile Gorky: 19 January – 25 March 1990
Christian Boltanski: 6 April – 3 June 1990
Julio Gonzalez: 15 June – 5 August 1990
Harald Klingelholler: 15 June – 5 August 1990
Seven Obsessions : 17 August – 30 September 1990
Ian McKeever: 12 October – 2 December 1990
Emil Nolde: 12 October – 2 December 1990
Whitechapel Open : 14 December – 20 January1991

1991
Michael Andrews: 1 February – 24 March 1991
Albert Pinkham Ryder: 1 February – 24 March 1991
Marketa Luskacova: 5 April – 26 May 1991
Jack B Yeats: 5 April – 26 May 1991
Martin Disler: : 7 June – 21 July 1991
Without Walls: 7 June – 21 July 1991
Cindy Sherman: 2 August – 22 September 1991
Peter Doig: 2 August – 22 September 1991
Matthew Tickle: 2 August – 22 September 1991
Richard Diebenkorn: 4 October – 1 December 1991
Cabinet of Signs, A Contemporary Art From Post Modern Japan: 13 December – 2 February 1992

1992
Alfredo Jaar: 14 February – 29 March 1992
Living Wood: Sculptural Traditions of Southern India: 10 April – 31 May 1992
Whitechapel Open: 19 June – 30 August 1992
Juan Gris: 18 September – 29 November 1992
Tim Head: 11 December – 28 February 1993

1993
Susana Solano: 11 March – 2 May 1993
Tony Bevan: 14 May – 11 July 1993
Piotr Nathan: 14 May – 11 July 1993
Summer Residencies: Clare Charnley and Monica Ross: 12 August – 17 August 1993
Rave Machine: 12 August – 17 August 1993
Lucian Freud: 10 September – 21 November 1993
Latin American Experimental Photography: related to Latin America Ya! Festival: 1 – 20 September 1993
Nunhead Adult Education Institute, Southwark: 20 September – 4 October 1993
Rave Machine: foyer exhibition relating to summer 1993 exhibition: 4 – 18 October 1993
Basemen, Jordan: residency at Surrey Docks Day Centre: 18 – 29 October 1993
Edwina Fitzpatrick: residency at Surrey Docks Day Centre: 18 – 29 October 1993
Design a BookMark Competition: winning entries: 29 – 7 October 1993
Stepney ‘A’ Team: drawings and textiles for a Moghul tent: 8 – 22 November 1993
Woodcraft Folk: 22 November – 13 December 1993
Bill Viola: 17 December 1993 – 13 February 1994

1994
Medardo Rosso: 25 February – 2 April 1994
Mundanzas: Six Spanish Artists – Civera, Gomez, Pelaez, Rom, Ulsé, Volldosera
Whitechapel Open 1994: 6 May – 26 June 1994
Franz Kline: 8 July – 11 September 1994
Breda Beban: 23 September – 20 November 1994                                               Hrvoje Horati Miquel Barcelo: 23 August – 20 November 1994
Worlds in a Box: Cornell, Fluxus, Herms, LeWitt, Samaras

1995
Kiki Smith: 24 February 1995 – 23 April 1995
New Art from Cuba: Bruguera, Kcho, Rodriquez, Los Carpinteros 1995
Guillermo Kuitca: 5 May – 23 June 1995
Drawing the Line: 7 July – 10 October 1995
John Virtue: 7 July – 10 September 1995
Seven Stories about Modern Art in Africa: Kentridge, Koloane, El Salahi, Samba: 27 September – 26 November 1995
Emil Nolde

1996
Jeff Wall 1996
Renato Guttuso 1996
The Open/Open Studios
Inside the Visible: 38 Artists – Clark, Gego, Hiller, Mendieta, Salomon, Woodman: 11 October – 8 December 1996

1997
Tony Cragg: Sculpture and Drawing
Antechamber: Alys, Pippen, Heath, Strba, Austin
Krishna, the Divine Lover
Cathy De Monchaux,
David Siquerios: Portrait of a Decade
Lines from Brazil: Grindberg, Nogueria, Varejão

1998
Thomas Schütte
Whitechapel Open/Open Studios
Peter Doig
Aubrey Williams
Speed: Visions of an Accelerated Age: Flavin, Hamilton, Gursky, Hapaska, R.Graham
Rosemarie Trockel

1999
Terry Winters
Henri Michaux
Examining Pictures: Exhibiting Paintings: Bacon, Beecroft, Guston, Halley, Raedecker
000zerozerozero: Tegala, Islam, Fernandes, Sawhney, Biswas
Boetti: The Maverick Sprit of Arte Povera
Gary Hume

2000
Live in your Head Latham, Brisley, Hilliard, Breakwell, Judy Clark
Francisco Toledo
Carl Andre
Protest & Survive: Fahlstrom, Gonzalez-Torres, Creed, Spence
A Different Kind of Show

2001
Temporary Accommodation 2001
Whitechapel Centenary 2001
Cold Heaven: Don McCullin on Aids in Africa: 25 May – 10 June 2001
Beautiful Productions: 6 July – 19 August 2001
Raymond Pettibon: 06 September – 21 October 2001
Toba Khedoori: 06 September – 21 October 2001
Mark Wallinger – No Man’s Land: 16 November 2001 – 13 January 2002

2002
Nan Goldin: Devil’s Playground : 26 January 2002 – 01 April 2002
A Short History of Performance – Part I: 15 – 21 April 2002
Benita-Immanuel Grosser – Participating, at the Same Time: 11 May, 25 May, 8 June, 22 June 2002
Liam Gillick – The Wood Way: 03 May – 23 June 2002
Helio Oiticica – Quasi Cinema: 03 May – 23 June 2002
Early One Morning: 06 July – 08 August 2002
Rodney Graham: 24 September – 17 November 2002

2003
Mies van der Rohe 1905 – 1938 : 10 December 2002 – 02 March 2003
Cristina Iglesias : 21 March – 18 May 2003
Philip-Lorca diCorcia: A Storybook Life: 07 June – 24 August 2003
Janet Cardiff & George Bures Miller: Recent Works: 07 June – 24 August 2003
Franzwestite: Franz West – works 1973-2003: 09 September – 09 November 2003
A Short History of Performance – Part II: 18 – 23 November 2003

2004
Gerhard Richter – Atlas: 06 December 2003 – 14 March 2004
Edge of the Real – A Painting Show: 30 March – 23 May 2004
Raoul De Keyser – 30 March – 23 May 2004
East End Academy 11 June – 29 August 2004
Paul Noble: 10 September – 14 November 2004
Tobias Rehberger – Private Matters: 10 September – 14 November 2004

2005
Faces in the Crowd – Picturing Modern Life from Manet to Today: 3 December 2004 – 6 March 2005
Cummings and Lewandowska – Enthusiasm: 01 April – 22 May 2005
Robert Crumb – A Chronicle of Modern Times: 01 April – 22 May 2005
Back to Black – Art, Cinema and the Racial Imaginary: 7 June – 4 September 2005
A Short History of Performance Part III – Allan Kaprow: 1 – 8 October 2005
Paul McCarthy – LaLa Land Parody Paradise: 23 October 2005 – 8 January 2006
Caribbean Pirates: extended until 5 February 2006

2006
David Adjaye: 24 January – 26 March 2006
Ugo Rondinone: 24 January – 26 March 2006
The Whitechapel Files: 25 March – 15 June 2006
A Short History of Performance Part IV: 1 – 14 April 2006
Inner Worlds Outside: 28 April – 25 June 2006
Albert Oehlen: I Will Always Champion Good Painting: 7 July – 3 September 2006
Pierre Klossowski: 20 September – 19 November 2006
Hans Bellmer: 20 September – 19 November 2006
The Vicious Circle: 20 September – 19 November 2006
The Whitechapel Auction – Defining the Contemporary: 26 September – 8 October 2006

2007
Whitechapel Laboratory – Langlands & Bell: 31 October – 7 December 2007
Whitechapel Laboratory – Sarah Morris: 19 September – 28 October 2007
Whitechapel Laboratory – Amar Kanwar: 8 August – 14 September 2007
Whitechapel Laboratory – Pablo Pijnappel: 9 May – 15 June 2007
Whitechapel Laboratory – Marcus Coates: 27 June – 5 August 2007
Whitechapel Laboratory – Scene for New Heritage Trilogy – David Maljkovic: 28 March – 6 May 2007
Whitechapel Laboratory – Jennifer Allora & Guillermo Calzadilla: 14 February – 25 March 2007
Maxmara Art Prize for Women – Margaret Salmon: 25 January – 11 February 2007

2008
Whitechapel Laboratory – Nick Waplington: 12 December 2007 – 20 January 2008
Whitechapel Laboratory – Cornelia Parker: 13 February – 30 March 2008
The Street – Nedko Solakov: 30 March – 18 May 2008
Whitechapel Laboratory – Daniel Pflumm: 2 April – 9 May 2008
Whitechapel Laboratory – Nathalie Djurberg/Diego Perrone: 14 May – 22 June 2008
The Street – Bernd Krauss: 22 May – 13 July 2008

2009
The Bloomberg Commission: Goshka Macuga: The Nature of the Beast: 5 April 2009 – 4 April 2010
Isa Genzken: Open Sesame!: 5 April – 21 June 2009
British Council Collection: Great Early Buys: 5 April – 14 June 2009
The Whitechapel Boys: 5 April – 20 September 2009
Art in the Auditorium: Ursula Meyer: 5 April – 21 June 2009
Minerva Cuevas: S.COOP 5 April – 7 June 2009 (also at 26 – 28 Toynbee Street)
Archive Adventures: 5 April – 7 June 2009
John Kobal New Work Award: Andrew Grassie, Rosalind Nashashibi, Nick Relph & Oliver Payne, Juergen Teller 5 April–21 June 2009
(In) Parentheses: Artists in Residence: 16 June – 26 July 2009
British Council Collection: The Third Dimension: 23 June – 30 August 2009
Elizabeth Peyton: Live Forever: 9 July – 20 September 2009
East End Academy – The Painting Edition: 9 July – 20 September 2009
Art in the Auditorium: Patrizio Di Massimo: 9 July – 20 September 2009
Wentworth Street Studios: Eileen Perrier: 3 August – 13 September 2009
The Whitechapel Gallery Children’s Commission 3 August – 13 September 2009
MaxMara Art Prize for Women Exhibition: Hannah Rickards: 10 September – 4 October 2009
The British Pavilion at the Venice Biennale: 26 September – 13 December 2009
Faisal Abdu’Allah: White (Why Have I Told Everything): 30 September – 1 November 2009
British Council Collection: My Yard: 2 October – 6 December 2009
Sophie Calle: Talking to Strangers: 16 October – 3 January 2010
Art in the Auditorium: Inci Eviner: 16 October – 3 January 2010
Intoart: See the Revolutionary Art Exhibit: 7 November – 6 December 2009
‘I shake you by the hand, comrade Bacon’: British Art Abroad: 19 December 2009 – 14 March 2010

2010
British Council Collection: Thresholds: 9 January – 14 March 2010
Melanie Manchot: Celebration (Cyprus Street): 13 January – 14 March 2010
Art in the Auditorium: Charly Nijensohn and Nova Paul: 21 January – 18 April 2010
Where Three Dreams Cross: 150 Years of Photography from India, Pakistan and Bangladesh: 21 January – 11 April 2010
John Latham: Anarchive: 2 April – 5 September 2010
Art in the Auditoirum: Lars Laumann and Aïda Ruilova: 20 April – 5 July 2010
Robbrecht and Daem: Pacing Through Architecture: 24 April – 20 June 2010
Rachel Harrison: Conquest of the Useless: 30 April – 20 June 2010
The Bloomberg Commission: Claire Barclay: Shadow Spans: 26 May 2010 – 1 May 2011
Artists in Residence: The School Looks Around: 10 June – 2 August 2010
Keeping it Real: An Exhibition in Four Acts: Act 1: The Corporeal. The D. Daskalopoulos Collection: 10 June – 5 September 2010
Alice Neel: Painted Truths: 8 July – 17 September 2010
Jake and Dinos Chapman: Children’s Art Commission: 7 August – 31 October 2010
This is Tomorrow: 9 September 2011 – 6 March 2011
Keeping it Real: An Exhibition in Four Acts. Act 2: Subversive Abstraction: The D. Daskalopoulos Collection: 17 September – 5 December 2010
Art in the Auditorium: Stephen Sutcliffe: 1 October 2010 – 2 January 2011
Walid Raad: Miraculous Beginnings: 14 October 2010 – 2 January 2011
Richard Wentworth: Three Guesses: 6 November 2010 – 6 March 2011
Keeping it Real: An Exhibition in Four Acts. Act 3: Mona Hatoum: Current Disturbance: 17 December 2010 – 6 March 2011

2011
Giorgio Andreotta Calò, Jalal Toufic, Huang Xiaopeng: 28 January – 17 April 2011
John Stezaker: 29 January – 18 March 2011
Bethan Huws: Capelgwyn: 29 January – 18 March 2011
Lady Lucy: Whitechapel Gallery Staff Portrait Studio: 18 March – 22 May 2011
Keeping it Real: An Exhibition in Four Acts. Act 4: Material Intelligence: 18 March – 22 May 2011
This is Whitechapel: 11 March – 4 September 2011
Max Mara Art Prize for Women. Andrea Büttner: The Poverty of Riches: 1 April – 10 April 2011
Paul Graham: Photographs 1981–2006: 20 April – 19 June 2011
Art in the Auditorium: Elodie Pong, Ergin Çavuşoğlu and Dinh Q. Lê: 20 April – 3 July 2011
Fred Sandback: 25 May – 14 August 2011
Children’s Art Commission: Alan Kane: Home for Orphaned Dishes: 3 June – 4 September 2011
Government Art Collection: At Work: 3 June – 4 September 2011
Thomas Struth: Photographs 1978–2010: 6 July – 16 September 2011
The Bloomberg Commission: Josiah McElheny: 7 September 2011 – 12 August 2012
Rothko in Britain: 9 September 2011 – 26 February 2012
Government Art Collection: Richard Of York Gave Battle In Vain selected by Cornelia Parker: 16 September – 4 December 2011
The Work in Progress: Reclaim the Mural: 16 September – 4 December 2011
Wilhelm Sasnal: 14 October 2011 – 1 January 2012
Government Art Collection: Selected by Simon Schama: Travelling Light: 16 December 2011 – 26 February 2012
Artists in Residence: Shiraz Bayjoo and DARTER: 16 December 2011 – 26 February 2012

2012
Zarina Bhimji: 19 January – 9 March 2012
Artists’ Film International: Corin Sworn: 19 January – 25 March 2012
The Story of the Government Art Collection: 3 March – 2 September 2012
Government Art Collection: Selected by Downing Street Staff: 12 from no. 10: 9 March – 10 June 2012
Writers in Residence: information as material, Maria Fusco, Sally O’ Reilly: 9 March – 10 June 2012
Gillian Wearing: 28 March – 17 June 2012
Rachel Whiteread: Tree of Life: unveiled 15 June 2012
Children’s Art Commission: Eva Rothschild: Boys and Sculpture: 19 June – 9 September 2012
Government Art Collection: Commissions: Now and Then: 21 June – 9 September 2012
The London Open: 4 July – 14 September 2012
Artists’ Film International: Liu Chaung, Anetta Mona Chişa & Lucia Tkáčová, Dan Finsel, Sriwhana Spong:
4 July – 14 September 2012
The Bloomsberg Commission: Giuseppe Penone: Spazio di Luce (Space of Light): 5 September 2012 – August 2013.
Aspen Magazine: 1965 – 1971: 11 September 2012 – 3 March 2013.
The Street: Matt Stokes: Give to Me the Life I Love: 25 September – 2 December 2012
Collection Sandretto Re Rebaudengo: Maurizo Cattelan: 25 September – 2 December 2012
Mel Bochner: If the Colour Changes: 12 October – 30 December 2012
Artists’ Film International: Ben Hagari, Sefer Memişoğlu, Nguyễn Trinh Thi, Karim Debbagh:12 October 2012 – 13 January 2013.
Artists in Residence: Ruth Ewan and Lucy Cash: 15 December 2012 – 8 March 2013
Collection Sandretto Re Rebaudengo: Viral Research: 15 December 2012 – 10 March 2013
See exhibitions from 2013 to present day

Follow us on