• 120 Years_History Page Images7

    English Sporting Pictures, 1950. Courtesy of the Whitechapel Gallery Archive.

  • 120 Years_History Page Images2

    David Hockney, 1970. Courtesy of the Whitechapel Gallery Archive.

  • 120 Years_History Page Images3

    Barbara Hepworth, 1962. Courtesy of the Whitechapel Gallery Archive.

  • 120 Years_History Page Images
  • 120 Years_History Page Images5

    The Guerrilla Girls pictured outside the Whitechapel Gallery. Photo: David Parry/PA Wire

     

  • 120 Years_History Page Images6

    Installation view at the Whitechapel Gallery. Elmgreen & Dragset: This Is How We Bite Our Tongue. 27 September 2018 – 13 January 2019. Courtesy Whitechapel Gallery. Photo: Jack Hems.

     

  • 120 Years_History Page Images4

    Richard Long, 1981. Courtesy of the Whitechapel Gallery Archive.


On 12th March 2021, the Whitechapel Gallery celebrates its 120th birthday! Its very first show was presented in 1901. Modern Pictures by Living Artists, Pre-Raphaelites and Old Masters attracted 260,000 visitors! Some say it was because it was the first time they’d seen electric lights, but founders Samuel and Henrietta Barnett knew that they were onto something big.

They believed in the power of art – not only to educate, but also to unite communities who spoke different languages, held different religious beliefs and hailed from different backgrounds. 120 years has seen dramatic changes in the East End, but the Whitechapel Gallery’s exhibitions, education programmes and spirit of innovation remain constant.

Below you’ll find a full timeline of exhibitions, with a message from Director Iwona Blazwick available on our Blog.

1901 - 1910

1901 Spring Exhibition, Courtesy of the Whitechapel Gallery Archive.

1901
Modern Pictures by Living Artists, Pre Raphaelites and Older English Masters: 12 March – 23 April 1901
Chinese Life and Art: 25 July – 4 September 1901
Scottish Artists: 13 December 1901 – 23 January 1902

1902
Cornish School: 27 March – 7 May 1902
Japanese Exhibition: 23 July – Unknown date
Children’s Work – Tower Hamlets Schools: 8 – 20 December 1902

1903
Artists in the British Isles at the beginning of the century: 20 March – 20 April 1903
Poster Exhibition: British, European, Chinese and Japanese: 30 July – 22 August 1903
Shipping: 7 October – 17 November 1903

1904
Scholars’ Work from Board Schools in Bethnal Green, Stepney and Poplar: 29 Jan – 11 Feb 1904
Dutch Art: 30 March – 10 May 1904
Amateurs and Arts Students: 8 July – 18 July 1904
Indian Empire: 5 October – 30 November 1904

1905
LCC Children’s Work: from Board Schools in Bethnal Green, Stepney, Poplar Districts: 18 January – 24 February 1905
British Art 50 Years Ago: 23 March – 3 May 1905
Photographic: 9 December 1905 – 7 January 1906

1906
Georgian England: 29 March – 9 May 1906
Country in Town: 5 July – 19 July 1906
Jewish Art and Antiquities: 7 November – 16 December 1906

1907
Old Masters: XVII and XVIII Century French and Contemporary British Painting and Sculpture: 8 February – 3 April 1907
Country in Town: 4 July – 18 July 1907
Animals in Art: 10 October – 4 December 1907

1908
Contemporary British Artists, collection of copies of masterpieces: 12 March – 26 April 1908
Country in Town: 2 July – 16 July 1908
Muhammadan Art and Life (in Turkey, Persia, Egypt, Morocco and India): 23 October – 6 December 1908

1909
Stepney Childrens Pageant: May – Unknown date
Tuberculosis: 2 June – 19 June 1909
Flower Paintings and Old Rare Herbals: 9 July – 28 July 1909
Historical and Pageant: 20 October – 5 December 1909

1910
Society of Essex Artists: 1 – 29 January 1910
Students Attending London Technical, Art and Evening Schools: 9 – 22 February 1910
20 Years of British Art, 1890 – 1910: 10 May – 19 June 1910
Country in Town: 9 July – 23 July 1910
Shakespeare and Theatrical Memorial: 12 October – 20 November 1910

1911 - 1920

 

 

 

 

 


Sports and Pastimes: 6 November – 15 December 1912. Courtesy of the Whitechapel Gallery Archive.

1911
Society of Essex Artists: 7 – 28 January 1911
Senor Garrido: 7 – 28 January 1911
Toynbee Art Club: 7 – 28 January 1911
Trade Schools: 2 – 18 March 1911
House and Home: 31 May – 8 July 1911
Old London : 1 November – 10 December 1911

1912
Engineering: 28 March – 20 April 1912
Scottish Art and History Exhibition: 31 May – 8 July 1912
Toynbee Art Club: 24 August – 7 September 1912
Sports and Pastimes: 6 November – 15 December 1912

1913
LCC Handwork: 14 March – 12 April 1913
Irish Art: 21 May – 29 June 1913
Toynbee Art Club: 23 August – 6 September 1913
Chinese Art: 17 October – 30 November 1913

1914
LCC Schools Needlework: 29 January – 28 February 1914
Twentieth Century Art: 8 May – 20 June 1914

1915
Nature Study and Art: 19 March – 8 May 1915
Toynbee Art Club: 7 August – 21 August 1915
Design and Workmanship in Printing: 13 October – 24 November 1915

1916
Mothercraft: February – Unknown 1916
Toys: 15 June – 29 July 1916
War Cartoons and Photographs (British, Dutch, French, German, Italian, Japanese, Russian, Serbian, Spanish): 26 October – 30 November 1916

1917
Allied War Photographs: 26 June – 25 July 1917
War Drawings and Lithographs: 25 October – 30 November 1917
Memorial Exhibition of the works of Lieutenant H. Samuel Teed: 25 October – 30 November 1917

1918
Munitions of War and Allied Industries: 22 May – 20 June 1918
Women’s War Work: 9 October – 20 November 1918

1919
Housing and Town Planning: 5 – 30 November 1919

1920
Hugh Blaker Collection
British Art 1830-1850: 23 June – 31 July 1920
Toynbee Art Club: 8 – 18 September 1920
Household Things 1920

1921 - 1930

Modern Dutch Art: 17 January – 26 February 1921. Courtesy of the Whitechapel Gallery Archive.


1921

Russian Arts and Crafts
Modern Dutch Art: 17 January – 26 February 1921
Women’s International Art Club: 17 January – 4 June 1921
Polish Art: 9 May – 4 June 1921
Knox Guild of Design and Craft: 5 September – 1 October 1921
Toynbee Art Club: 5 September – 1 October 1921

1922
Modern British Art: 21 March – 22 April 1922
Chinese Art: 13 November – 16 December 1922

1923
Modern British Art: 5 March – 14 April 1923
Dr Edward Wilson: Drawings of the Antarctic: 5 March – 14 April 1923
C. Goosens: 8 May – 9 June 1923
Knox Guild of Design and Craft: 8 May – 9 June 1923
Toynbee Art Club: 25 June – 7 July 1923
Jewish Artists: 11 October – 24 November 1923

1924
Book Illustrations of the 1860s lent by Harold Hartley: 14 February – 22 March 1924
Modern British Art: 14 February – 22 March 1924
Shipping (prints selected from the Macpherson Collection): 19 June – 26 July 1924
Toynbee Art Club: 30 August – 13 September 1924
International Posters: 12 November – 20 December 1924

1925
International Posters: 20 January – 28 February 1925
British Art 1875 -1925: 1 May – 27 June 1925
Frank Brangwyn: 17 October – 14 November 1925
Knox Guild of Design and Craft: 17 October – 14 November 1925
Canadian Art: 26 November – 23 December 1925

1926
Children’s Art Work 1926
Swedish Art: 12 March – 24 April 1926
British Decorative Art: 23 June – 24 July 1926
Toynbee Art Club: 4 – 18 December 1926

1927
Belgian Bronzes: 10 February – 12 March 1927
Flemish Art, 16th Century: 10 February – 12 March 1927
Students’ Work (Westminster, Slade, Royal Academy, Royal College, Central): 10 February – 12 March 1927
Jewish Art and Antiquities: 17 May – 26 June 1927
British Handicrafts: 19 October – 3 December 1927
Hollar Society of Czech Graphic Art: 29 October – 26 November 1927

1928
Health 1928
International Theatrical Art: 3 February – 3 March 1928
International Art, (Engravings and prints under the auspices of the League of Nations, and works by the Optimists’ Group of Swedish artists): 17 April – 2 June 1928
Toynbee Art Club (Open): 30 June – 14 July 1928
Contemporary British Art: 16 October – 1 December 1928
Christabel Dennison: 16 October – 1 December 1928
East London Art Club: 8 December – 22 December 1928

1929
Paintings & Prints from the Macpherson Collection. [Maritime exhibition includes loan of six ship models from H. J. Radcliffe & Co]: 14 February – 23 March 1929
Kibbo Kift Educational: 20 April – 25 May 1929
Czechoslovak Industrial Art: 6 June – 29 June 1929
International Photographs: 6 June – 29 June 1929
Contemporary British Art, (including the collection of Edward Marsh): 24 October – 1 December 1929
East London Art Club: 9 December – 21 December 1929
No Jury Art Club: 9 December – 21 December 1929

1930
Children’s Art Work: 30 January – 8 March 1930
Thames Bridges: 1 May – 21 June 1930
Tempera Painting (Modern English): 1 July – 15 July 1930
Modern Belgian Art: 15 October – 29 November 1930

1931 - 1940

The Association of Students’ Sketch Club, 1932. Courtesy of the Whitechapel Gallery Archive.

1931
Travel Posters 1931
British Decorative Art (Creative Art and Decoration by the Arts Group of Farnham): 30 January – 28 February 1931
Contemporary Art Society’s Paintings and Drawings: 27 April – 30 May 1931
Yugoslav Painting and Sculpture: 1 July – 1 August 1931
Association of Civil Service Art Clubs: 9 October – 7 November 1931
Students’ Sketch Clubs, Association of: 2 December – 22 December 1931

1932
Old Masters, A Thousand Colour Prints 1932
French Art, [19th Century]: 30 April – 25 June 1932
Herbert Gurschner: 5 July – 30 July 1932
Archibald Ziegler: 5 July – 30 July 1932
East End Academy: 26 October – 3 December 1932

1933
Students’ Sketch Clubs: 1 February – 11 March 1933
Contemporary Chinese Art: 23 May – 22 July 1933
East End Academy: 19 October – 30 November 1933
Toynbee Art Club: 19 October – 30 November 1933
Association of Civil Service Art Clubs: 11 December – 23 December 1933

1934
Students’ Sketch Club: 1 February – 11 March 1934
Graham Robertson: Collection: 5 April – 5 May 1934
Modern Chinese Art: Professor Chytil’s Collection of: 14 June – 28 July 1934
East End Academy: 18 October – November 1934
Society Of Essex Artists: 18 October – November 1934
Toynbee Art Club: 18 October – November 1934
Students’ Sketch Clubs: 30 November – 22 December 1934

1935
Cricket and Sporting Pictures: 25 January – 2 March 1935
Mural Decorative Pictures: 9 May – 15 June 1935
Spinning, Weaving and Dyeing: 10 October – 17 October 1935
East End Academy: 21 November – 21 December 1935
Society Of Essex Artists: 21 November – 21 December 1935
Toynbee Art Club: 21 November – 21 December 1935

1936
Students’ Sketch Clubs: 11 January – 8 February 1936
Charing Cross Bridge, design and models: 20 April – 30 May 1936
Punch Cartoons: 18 June – 25 July 1936
Harvey Collection of Old Masters: 28 Sep – 30 November 1936
Powell Collection of early engravings, watercolours and drawings: 28 Sep – 30 November 1936
Byra Art Club: 15 December 1936 – 16 January 1937
East End Academy: 15 December 1936 – 16 January 1937
Society Of Essex Artists: 15 December 1936 – 16 January 1937
Toynbee Art Club : 15 December 1936 – 16 January 1937

1937
Students’ Sketch Clubs : 6 February – 6 March 1937
Photographs of National Trust Properties and of Buildings in all parts of the world: 26 April – 29 May 1937
Contemporary Art Society’s Paintings and Drawings: 10 June – 7 July 1937
Isaac Rosenberg: 22 June – 17 July 1937
Rovinsky: Pictures of Spain: 10 June – 17 July 1937
Hackney Art School Students Work: 9 October – 23 October 1937
East End Academy: 9 November – 23 December 1937
Essex Artists, Society Of: 9 November – 23 December 1937
Toynbee Art Club: 9 November – 23 December 1937

1938
Local School Children’s Work: 7 March – 30 April 1938
Contemporary British Art: 26 May – 16 July 1938
Byra Art Club : 3 November – 17 December 1938
East End Academy: 3 November – 17 December 1938
Society Of Essex Artists: 3 November – 17 December 1938
Toynbee Art Club: 3 November – 17 December 1938

1939
Spanish Art
Artists International Association: 9 February – 7 March 1939
Lyndham T Vints: Collection of Oil Paintings: 13 April – 13 May 1939
Angela Antrim: 25 May – 24 June 1939
Contemporary French Painting: 25 May – 24 June 1939
Herbert E West: Collection of English Watercolours: 25 May – 24 June 1939
East End Academy: 6 November – 22 December 1939

1940
Gregory Brown, (Travel Posters): 20 February – 23 March 1940
British Watercolour Collection: 10 April – 20 July 1940
John Outram: collection of paintings: 10 April – 20 July 1940
Photographs: ‘Might of Britain’: 10 April – 20 July 1940

1941 - 1950

Stepney in War and Peace: Rose Henriques: 6 June – 21 June 1947. Courtesy of the Whitechapel Gallery Archive.

1941
Dr WM Crofton: Collection of British Masters: 22 December – 18 April 1941

1942
British Painting Today: 15 June – 25 July 1942
Graphic Art: Czech, French, Spanish: 24 September – 24 October 1942
East End Academy: 11 November – 19 December 1942

1943
Wings of Victory
Artists Aid Jewry: 2 February – 18 February 1943
Maritime Pictures: 30 April – 2 May 1943
Czechoslovak Art: 19 June – 12 July 1943
Poster Designs for Wartime Britain: 12 September – 9 October 1943
Stepney Reconstruction Plans: 13 October – 31 October 1943
Hogarth and Early English Caricature: 13 November – 18 December 1943

1944
Salute the Soldier 1944
East End Academy: 28 January 11 March 1944
Russian Photographic Display of 3 Heroic Cities: Leningrad, Stalingrad and Seveatopol: 13 April – 3 June 1944
French Pictures, Modern: From Algiers and North Africa: 13 June – 1 July 1944
East End Academy: 21 November – 30 December 1944

1945
Aspects of Jewish Life and Struggle: 12 February – 17 April 1945
Engineers’ Art Society: 3 June – 30 June 1945
Modern Brazilian Painting: 7 July – 28 July 1945
This Extraordinary Year (Artists’ International Association): 8 Sep – 29 Sep 1945
American Art: 7 October – 30 November 1945
Toynbee Art Club: 8 December – 22 December 1945

1946
Stepney Borough Council: Road Safety 1946
Soviet Graphic Art: 28 February – 30 March 1946
East End Academy: 16 May – 29 June1946

1947
Czechoslovak Modern Art 1947
Pictures for Schools 1947
Stepney in War and Peace: Rose Henriques: 6 June – 21 June 1947
East End Academy: 12 July – 30 August 1947

1948
Five Centuries of European Painting: 3 February – 14 March 1948
Pre Raphaelites: 8 April – 12 May 1948
East End Academy: 19 June – 18 July 1948
Prints and Sculpture (European, from the Middle Ages to the present): 1 October – 31 October 1948
London Schools Paintings: 17 November – 15 December 1948

1949
Design Fair
Arts and Crafts by Members of Bnei Arivah: 10 January – 17 January 1949
Manchester Group : 2 February – 6 March 1949
East End Story: History and Life of East London from Roman Times to 1920: 26 April – 18 June 1949
Mark Gertler: 22 June – 23 July 1949
Pictures for Schools: 8 October – 29 October 1949
East End Academy: 18 December – 4 February 1949

1950
English Sporting Pictures: 16 February – 1 April 1950
Painters’ Progress: Lives and Work of Some Living British Painters: 12 May – 15 July 1950
East End Academy: 3 September – 14 October 1950
Pictures for Schools: 16 November – 9 December 1950

1951 - 1960

Exhibition poster for This is Tomorrow: 9 August – 9 September 1956. Courtesy of the Whitechapel Gallery Archive.

1951
East End Academy: 13 January – 24 February 1951
Eighteenth Century Venice [research dates]
East End 1851 (Festival of Britain): 2 May – 30 June 1951
Black Eyes and Lemonade (Festival of Britain related exhibition of popular and traditional art):
William Powell Frith: 25 October – 1 December 1951

1952
The Arts of India and China: 14 March – 3 May 1952
Setting Up Home: 4 June – 24 July 1952
Looking Forward: British Realist Pictures: 23 Sep – 2 November 1952
East End Academy: 13 November – 7 December 1952

1953
James Goldsmith
JMW Turner: 5 February – 15 March 1953
Twentieth Century Form: 9 April – 31 May 1953
James Gillray and Thomas Rowlandson : June – July 1953
John Martin: 23 Sep – 1 November 1953
East End Academy: 29 November – 31 December 1953

1954
Pictures for Schools: 23 January – 14 February 1954
Barbara Hepworth: 8 April – 6 June 1954
British Painting and Sculpture: 23 September – 31 October 1954
East End Academy: 27 November 1954 – 2 January 1955

1955
Pictures for Schools: 5 February – 27 February 1955
Bearstead Collection: 9 March – 7 April 1955
American Primitive Art 1670-1950: 3 June – 3 July 1955
Piet Mondrian: August – September 1955
Michael Ayrton: September – October 1955
London Group : 10 November – 9 December 1955
East End Academy: 17 December 1955 – 12 January 1956

1956
Pictures for Schools: 10 February – 4 March 1956
Josef Herman: 14 March – 23 April 1956
Nicolas De Staël: May – June 1956
Charles Howard: June – July
This is Tomorrow: 9 August – 9 September 1956
Merlyn Evans: October – November 1956
Jewish Artists in England 1656-1956: 8 November – 9 December 1956
East End Academy: 29 December 1956 – 27 January 1957

1957
George Stubbs: 27 February – 7 April 1957
Bernadro Bellotto: 30 April – 30 May 1957
Sidney Nolan: June – July 1957
Women’s International Art Club: 3 October – 23 October 1957
SW Hayter: November 1957
East End Academy: 14 December 1957 – 5 January 1958

1958
Guggenheim Painting Award [research dates] 1958
Recent Paintings by 7 British Artists [research dates] 1958
Pictures for Schools: 1 – 23 February 1958
Robert Colquhoun: May
Alan Davie: June – August
Women’s International Art Club: 2 October – 26 October 1958
Jackson Pollock: November – December 1958

1959
Pictures for Schools: 31 January – 21 February 1959
East End Academy: 7 March – 26 March 1959
The Graven Image: Recent British Prints and Drawings: April – May 1959
Jack Smith: May – June 1959
Kenneth Armitage: July – August
Kasimir Malevich: October – November
Cecil Collins: November – December

1960
Ceri Richards
Women’s International Art Club
Pictures for Schools: 8 January – 31 January 1960
East End Academy: 13 February – 6 March 1960
Ida Kar: March – April 1960
Roy de Maistre: May – June 1960
Prunella Clough: September – October
Henry Moore: November – December

1961 - 1970

Mark Rothko: 11 October – 12 November 1961. Courtesy of the Whitechapel Gallery Archive.

1961
Contemporary Art Society 1961
Pictures for Schools: 27 January – 18 February
Vanishing Stepney: Paintings by Rose Henriques: March – March
Edmond Kapp,: April – May
Recent Australian Painting: 3 June – 23 July 1961
Mark Rothko: 11 October – 12 November 1961
Derek Hill: 23 November – 31 December 1961

1962
East End Academy 1962 8 December – 30 December 1962
Barbara Hepworth 10 May 1962 – 8 June 1962
Pictures for Schools 1962
Mark Tobey: 1 January – 4 March 1962
Keith Vaughan: 22 March – 27 April 1962
Arthur Boyd: June – July
Hallmark Collection: September – October
Thelma Hulbert: October – November

1963
The Marzotto Prize: 6 March – 4 April 1963
Philip Guston,: 17 January – 17 February 1963
Serge Poliakoff: April – May
British Painting in the Sixties : 1 June – 30 June 1963
Anthony Caro: 19 September – 20 October 1963
Robert Medley: 31 November – 8 December 1963

1964
Robert Rauschenberg: 4 February – 8 March 1964
The New Generation, 1964: March – May
Franz Kline: May – June 1964
Painting and Environment: Nigeria, Uganda: 12 May – 25 July 1964
Young Commonwealth Artists 21 August – 13 September 1964
Mary Potter: 7 October – 8 November 1964
Jasper Johns: 2 December – 31 December 1964

1965
The Marzotto Prize 14 January – 14 February 1965
Peter Stuyvesant Foundation 1965
The New Generation, 1965: 11 March – 11 April 1965
Harold Cohen: 5 May – 4 June 1965
Morris Louis: June – July
Lee Krasner: 22 September – 31 October 1965

1966
Robert Motherwell 18 March – 17 April 1966
Bryan Kneale: 3 February – 3 March 1966
Plastics: Exploration in Design: 8 February – 26 March 1966
Richard Smith, : 4 May – 3 June 1966
The New Generation, 1966: 2 June – 31 July 1966
Women’s International Art Club: September – 16 October 1966
Printmaking: Exeter College of Art: 4 October – 15 December 1966

1967
East London Open 1967
John Craxton: 11 January – 19 February 1967
John Hoyland: 14 April – 14 May 1967
Tim Scott: 8 June 1967 – 9 July 1967
Face of London, The: 26 September – 13 December 1967
Gertrude Hermes: 19 October – 19 November 1967
British Painting and Sculpture from the Collection of Leicestershire Education Authority: 7 December 1967 –7 January 1968

1968
Contemporary Art Society: Recent Acquisitions 1968
New British Painting and Sculpture: January – February
New Generation, The: 1968 Interim: April – May
Ghika: July – August
Philip King: September – October
Betty Parsons: 19 November – 22 December 1968

1969
Shalom of Safed 21 January – 9 February 1969
Helio Oiticica: 25 February – 6 April 1969
Helen Frankenthaler: 7 May – 8 June 1969
Robert Downing: 10 July – 24 August 1969
Yves Gaucher: 9 December – 11 January 1969
Three Israeli Artists,: Agam, Lefshitz, Zaritsky: December – January

1970
David Hockney: 2 April – 3 May 1970
Robert Graham: 27 May – 21 June 1970
Modern Chairs: 1918 – 1970: 22 July – 30 August 1970
Don Judd: 29 September – 1 November 1970
New Multiple Art: 19 November 1970 – 3 January 1971

1971 - 1980
Richard Long: 9 November – 21 November 1971. Courtesy of the Whitechapel Gallery Archive.

1971
Jack Smith : 27 January – 21 February 1971
East London Open: 2 February – 21 February 1971
Michael Upton
Douglas Binder: 5 May – 30 May 1971
Mary and Kenneth Martin: 5 May – 30 May 1971
Dali, Art-in-Jewels: 8 June – 10 July 1971
Alexander Hollweg: 23 June – 31 July 1971
Gilbert and George: 18 July – 31 July 1971
Richard Long: 9 November – 21 November 1971

1972
East London Open
Leon Kossoff: 19 January – 20 February 1972
Strike for Kids under 12: 7 January – 9 January 1972
Joseph Beuys: 27 February – unknown date
Systems : 8 March – 9 April 1972
David James: 18 April – 27 April 1972
John Peek: 18 April – 27 April 1972
Pre-Raphaelites; 16 May – 14 June 1972
John Davies: 21 June – 16 July 1972
Patrick Heron: 21 June – 16 July 1972
This is Whitechapel (Ian Berry): 28 July – 3 September 1972
Bill Woodrow: 28 July – 12 August 1972
Alan Charlton: 8 September – 15 September 1972
Peter Logan: 26 September – 15 October 1972
Decade ’40s: 1 November – 26 November 1972
Evelyn Williams: 1 November – 26 November 1972
Spike Milligan: 5 December – 23 December 1972
Michael Perton: 5 December – 23 December 1972
Prints and how they are made: 5 December – 23 December 1972
Llewellyn Xavier: 5 December – 23 December 1972

1973
James Coleman 7 September – 2 October 1973
Neville Boden: 3 January – 28 January 1973
Patrick Hayman: 3 January – 28 January 1973
Sweets: 3 January – 28 January 1973
Crackers at the Popular Palace: 8 February – 23 February 1973
East London Open : 8 February – 23 February 1973
John F Holland: 8 February – 23 February 1973
Norman Adams: 7 March – 26 March 1973
Derrick Greaves: 7 March – 26 March 1973
Ashington Group 1932 – 1972: 4 April – 22 April 1973
Banner Bright: Trade Union Banners: 25 April – 11 May 1973
Claude Rogers: 4 April – 22 April 1973
Brian Shaffer: 4 April – 15 April 1973
Tess Jaray: 30 May – 24 June 1973
Ed Meneeley: 30 May – 24 June 1973
Inside Whitechapel: 7 August – 16 September 1973
Dan Jones: 7 August – 16 September 1973
Derek Boshier: 26 September – 21 October 1973
Four Painters: Stephen Amor, Christopher Davies, Keith Dean and David Kay: 25 September – 7 October 1973
Trevor Bell: 30 October – 25 November 1973
Gareth Jones: 30 October – 25 November 1973
Elsie Few: 4 December – 23 December 1973
The London Group: 4 December – 23 December 1973

1974
G. F. Watts: 22 January – 3 March 1974
Earth Images: Ceramic Sculpture: 19 March – 7 April 1974
East London Open: 19 March – 6 April 1974
Albion Island Vortex: April – Unknown date
Tim Head: 18 April – 5 May 1974
Euan Uglow: 18 April – 19 May 1974
Ray Atkins: 16 May – 30 June 1974
Henri Chopin: 29 May – 30 June 1974
David Hepher: 29 May – 30 June 1974
Dip. A D – London – ’74: ILEA Art Collages: 9 July – 26 July 1974
Frank Collins: 6 August – 25 August 1974
Present Printing Pastimes: 6 August – 25 August 1974
Printed in Watford: Watford School of Art: 6 August – 25 August 1974
Floris van den Broeke: 3 September – 13 October 1974
Seiichi Niikuni: 3 September – 13 October
Karl Weschke,: 3 September – 13 October

1975
Belle Epoque, La Belgian posters, watercolours and drawings 1892-1914: 4 January – 9 February 1975
Alan Cox: 4 January – 9 February 1975
Ray Exworth: 4 January – 9 February 1975
Michael McInnerery: 4 January – 9 February 1975
Barrie Cooke: 25 February – 6 April 1975
Bruce Lacey: 25 February – 6 April 1975
Norman Mommens: 25 February – 6 April 1975
Pedro Uhart: 25 February – 6 April 1975
Peter Cunliffe: 17 April – 9 May 1975
East London Open: 17 April – 9 May 1975
Fifty Drawings by the Blind: 17 April – 9 May 1975
Women and Love: 17 April – 9 May 1975
Magdalena Abakanowicz: 29 May – 6 July 1975
Luis Fernando Benedit: 29 May – 6 July 1975
City Poems and City Music: 29 May – 6 July 1975
Francis Hewlett: ‘Big Hand’: 29 May – 6 July 1975
John Lifton: ‘Green Music’: 29 May – 6 July
Dianne Setch: 29 May – 6 July 1975
Peter Dent: 15 July – 9 August 1975
Sculptures from London Art Schools: 15 July – 9 August 1975
Brian Nissen: 9 September – 19 October 1975
Deanna Petherbridge: 9 September – 19 October 1975
Peter Schmidt: 9 September – 19 October 1975
Franciscka Themerson: 9 September – 19 October 1975
Colin Lanceley: 9 September – 19 October 1975
Anthony Austin: ‘The Toymaker’: 4 November – 21 December1975
John Davies: 4 November – 21 December 1975
Pury Sharifi: knitted costumes and wall hangings: 4 November – 21 December 1975
Yolanda Sonnabend: 4 November – 21 December 1975
H. N. Werkman: 4 November – 21 December 1975

1976
Flower Show of Tower Hamlets: 3 January – 8 February 1976
Liz Harrison: 3 January – 8 February 1976
Andrew Logan: 3 January – 8 February 1976
Participation Projects including ILEA Cockpit Arts Workshop: 3 January – 8 February 1976
Word-Images by Flowers, by pupils of Cayley Primary School: 3 January – 8 February 1976
Michael Druks: 26 February – 4 April 1976
Leopoldo Maler: 26 February – 4 April 1976
Tom Norton: 26 February – 4 April 1976
Norman Toynton: 26 February – 4 April 1976
Derek Goldsmith: 26 February – 4 April 1976
Beryl Cook: 23 April – 14 May 1976
East London Open: 23 April – May 1976
Madelon Hooykaas: 23 April – 14 May 1976
Elsa Stansfield: 23 April – 14 May 1976
Tapestries from the Royal College of Art: 23 April – 14 May 1976
Les Lelanne: François Xavier and Claude Lelanne: 2 June – 4 July 1976
Saskia de Boer: 2 June – 4 July 1976
Chris Orr: 2 June – 4 July, Experimental Gallery 1976
Charlie Meecham: 2 June – 4 July 1976
Inner London Education Authority Arts Schools : 20 July – 4 August 1976
Embroidery and Fashion: Goldsmith’s College of Art and St. Martin’s School of Art: 20 July – 4 August 1976
Tadeusz Kantor: 22 September – 31 October 1976
Michael Chilton: 22 September – 31 October 1976
Tower Hamlets Arts Project: 13 November – 12 December 1976

1977
Stanley Brown: 25 January – 27 February 1977
Richard Long: 25 January – 27 February 1977
Pearly Kings and Queens; 25 January – 27 February 1977
Nicholas Hawksmoor: 23 March – 1 May 1977
Kilims: Plain-weave tapestries from Persia, Turkey and the Caucasus: 25 March – 1 May 1977
Keith Arnatt: 18 May – 26 June 1977Walter Pichler: 18 May – 26 June 1977
Robert Smithson: 18 May – 26 June 1977
Morton Feldman and the Creative Associates : 31 July 1977
Graphic Design Works: ILEA Art Schools: 6 June – 17 July 1977
Whitechapel Open: 3 August – 28 August 1977
Robert Ryman: 21 September – 23 October 1977
Working Party: Böhmler, Brehmer, Helms, Mitzka, Oehms, Polke, Rückriem, Rühm, Walther: 26 – 30 October 1977
The Fairground: 9 November – 18 December 1977

1978
Carel Visser; 18 January – 26 February 1978
Mother Goose Comes to Cable Street: 10 February – 28 February 1978
Carl Andre: 17 March – 23 April 1978
Artists’ Placement Group: 2 March – 5 March 1978
Art for Society: 10 May – 18 June 1978
Liberty, Equality and Sisterhood: 28 June – 13 July 1978
Whitechapel Open: 26 July – 27 August 1978
Bob Law: 15 September – 29 October 1978
Live Arts: Summer School: 16 September – 22 September 1978
Boyd Webb: 15 September – 29 October 1978
Working Lives: 15 September – 29 October 1978
Thirteen Degrees East: eleven artists working in Berlin: 10 November – 22 December 1978
Christchurch Gardens Mural: 10 November – 22 December 1978

1979
Stephen Willats: 12 January – 25 February 1979
Up The Broadway: 12 January – 28 February 1979
Joan Jonas: 9 – 16 February 1979
Bow Mission Mural: February – March 1979
Circles and Spirals from Straight Lines: 1 – 29 February 1979
Hamish Fulton: 14 March – 22 April 1979
Gerhard Richter: 14 March – 22 April 1979
Edward Barber: ‘People Portraits’: 14 March – 17 June 1979
Brick Lane 1978: 4 March – 17 June 1979
Eva Hesse: 4 May – 17 June 1979
Riduan Tomkins: 4 May – 17 June 1979
Uses of Drawing: ILEA Schools, Colleges and Adult Education Institutes: 27 June – 12 July 1979
Live Arts Workshops 1979: 11 August – 2 September 1979
Whitechapel Open: 9 August – 9 September 1979
Blackwall Adventurers’ Club: drawings: 9 August – 9 September 1979
Gough Grove Community Group: weaving and puppet making: 9 – 9 September 1979
David Bomberg: 21 September – 28 October 1979
Markus Lüpertz: 21 September – 28 October 1979
Jude Lockie: woodcuts: 20 September – 10 October 1979
World’s End Press: 11 October – 1 November 1979
Arts of Bengal: 9 November – 30 December 1979
Memories of Village Life in Bangladesh: Shafique Uddin: 9 November – 9 December 1979
Lloyds: Proposed Redevelopment: 1 November – 30 November 1979 Contemporary Artists from Bangladesh: 11 December – 30 December 1979

1980
Mario Merz: 18 January – 2 March 1980
Joel Shapiro: 18 January – 24 February 1980
William Larkins: 7 January – 31 January 1980
Pictures for an Exhibition: 13 March – 18 May 1980
Gunter Brüs: 4 June – 13 July 1980
Arnulf Rainer: 4 June – 13 July 1980
Police Mug-Shots of the Nineteenth Century: 2 June – 30 June 1980
Four Jewish Artists of London’s East End: June – June 1980
Whitechapel Open: 1 – 31 August 1980
Holborn Underground Competition : 1 August – 31 August 1980
Fotografia Polska: 17 September – 26 October 1980
Growing Up With Art: The Leicestershire Collection for Schools and Colleges: 17 September – 26 October 1980
Harry Blacker: The East End in the Thirties: 1 – 31 October 1980
Max Beckmann: 13 November – 11 January, Upper Gallery 1980
Georg Baselitz: 13 November – 11 January 1981
Cyril Arapoff: An East End Slum Tenement: 13 November – 14 December 1980
To Build A Jerusalem: 15 December – 11 January 1981

1981 - 1990

Frida Kahlo: 26 March – 2 May, 1982. Courtesy of the Whitechapel Gallery Archive.

1981
Eva Lockey: 12 January – 15 February 1981
Joseph Cornell: 27 February – 12 April 1981
Tony Cragg: 27 February – 22 March 1981
Rodin at Bethnal Green: 27 February – 12 April 1981
Antony Gormley: 26 March – 12 April 1981
Brice Marden: 8 May – 21 June 1981
Ashbee and the Guild of Handicraft in East London: 8 May – 21 June 1981
Gilbert and George: 3 July – 16 August 1981
Breaking Through: Television from East London: 3 July – 16 August 1981
British Sculpture in the Twentieth Century: 11 September – 24 January 1982

1982
Whitechapel Open: 12 February – 7 March 1982
Islington Schools Environment Project: 21 February – 7 March 1982
Frida Kahlo: 26 March – 2 May, 1982
Anselm Kiefer: 26 March – 2 May 1982
Tina Modotti: 26 March – 2 May 1982
Madge Gill: 26 March – 2 May 1982
Jannis Kounellis: 14 May – 20 June 1982
Old Billingsgate Market: 14 May – 20 June 1982
Christopher Wren: 9 July – 26 September 1982
Philip Guston: 13 October – 12 December 1982
Bethnal Green Museum of Childhood: 13 October – 12 December 1982

1983
Francesco Clemente: 7 January – 20 February 1983
Barry Flanagan: 7 January – 20 February 1983
Auschwitz Exhibition: February 1983
Whitechapel Open: 9 March – 10 April 1983
A Child’s View of Docklands in 1961: 9 March – 10 April 1983
Terry Atkinson: 27 April – 5 June 1983
Bruce McLean: 27 April – 5 June 1983
A Visit to Bangladesh: 27 April – 5 June 1983
Purbo London: 27 April – 5 June 1983
Malcolm Morley: 22 June – 21 August 1983
The New Whitechapel: 22 June – 21 August 1983
Georg Baselitz: 7 September – 30 October 1983
Work From A Salvation Army Hostel: 6 September – 2 October 1983
Richard Hollis: 3 October – 30 October 1983

1984
Whitechapel Open: 18 January – 19 February 1984

1985
Whitechapel Open: 12 March – 31 March 1985
Howard Hodgkin: 20 September – 3 November 1985
Jacqueline Poncelet: 20 September – 6 October 1985
Susanna Heron: 8 October – 3 November 1985
Per Kirkeby: 22 November – 12 January 1985
Wolfgang Laib: 22 November – 12 January 1985

1986
Ray Walker: 24 January – 23 February 1986
Whitechapel Open: 24 January – 23 February 1986
In Tandem: The Painter-Sculptor in the Twentieth Century: 27 March – 13 April 1986
East End Festival: 27 March – 13 April 1986
Terry O’Farrell: 15 April – 25 May 1986
Jeffrey Dennis: 6 June – 20 July 1986
Victor Willing: 6 June – 20 July 1986
Tower Hamlets Women’s Arts Festival: 6 June – 20 July, Foyer 1986
From Two Worlds: Sixteen Artists of Non-European Background: 30 July – 7 September 1986
Family Books: 30 July – 7 September 1986
Julian Schnabel: 19 September – 26 October 1986
Boston-London Art Exchange: 9 September – 26 October 1986
David Smith: 7 November – 4 January 1987

1987
Fernand Lanceley 1987
Bruce Nauman: 16 January – 8 March 1987
Three Artists in East London Schools: 20 March – 26 April 1987
Whitechapel Open: 20 March – 26 April 1987
East Ham Graphics: 18 March – 26 April 1987
Boyd Webb: 8 May – 21 June 1987
Jacob Epstein: 3 July – 13 September 1987
Cy Twombly: 25 September – 15 November 1987
Fernand Léger: 27 November – 21 February 1987
John Murphy: 27 November – 21 February 1987
Homerton Hospital Painting Commission: 27 November – 21 February 1987

1988
Island Seen 1988
Jamdani Weavers
Rob Kesseler, (tape/slide)
Woven Air: The Muslin and Kantha Tradition of Bangladesh: 4 March – 1 May 1988
Sonia Boyce: 13 May – 26 June 1988
Michael Sandle: 13 May – 26 June 1988
Lucio Fontana: 8 July – 18 September 1988
Joanna Kirk: 8 July – 7 August 1988
Matthew Hale: 9 August – 18 September 1988
Whitechapel Open : 30 September – 6 November 1988 Richard Deacon: 25 November – 22 January 1989
Kate Whiteford: 25 November – 22 January 1989

1989
Artists in East London Schools 1989
Kate Davis, 1989
Naomi Hines, 1989
Joan Miro: 3 February – 23 April 1989
Sean Scully: 5 May – 25 June 1989
Tunga: 5 May – 25 June 1989
Marie Jo Lafontaine: 7 July – 3 September 1989
Euan Uglow: 7 July – 3 September 1989
Whitechapel Open: 15 September – 29 October 1989
Michael Craig-Martin: 10 November – 7 January 1990

1990
Arshile Gorky: 19 January – 25 March 1990
Christian Boltanski: 6 April – 3 June 1990
Julio Gonzalez: 15 June – 5 August 1990
Harald Klingelholler: 15 June – 5 August 1990
Seven Obsessions : 17 August – 30 September 1990
Ian McKeever: 12 October – 2 December 1990
Emil Nolde: 12 October – 2 December 1990
Whitechapel Open : 14 December – 20 January1991

1991 - 2000

Cindy Sherman: 2 August – 22 September 1991. Courtesy of the Whitechapel Gallery Archive.

1991
Michael Andrews: 1 February – 24 March 1991
Albert Pinkham Ryder: 1 February – 24 March 1991
Marketa Luskacova: 5 April – 26 May 1991
Jack B Yeats: 5 April – 26 May 1991
Martin Disler: : 7 June – 21 July 1991
Without Walls: 7 June – 21 July 1991
Cindy Sherman: 2 August – 22 September 1991
Peter Doig: 2 August – 22 September 1991
Matthew Tickle: 2 August – 22 September 1991
Richard Diebenkorn: 4 October – 1 December 1991
Cabinet of Signs, A Contemporary Art From Post Modern Japan: 13 December – 2 February 1992

1992
Alfredo Jaar: 14 February – 29 March 1992
Living Wood: Sculptural Traditions of Southern India: 10 April – 31 May 1992
Whitechapel Open: 19 June – 30 August 1992
Juan Gris: 18 September – 29 November 1992
Tim Head: 11 December – 28 February 1993

1993
Susana Solano: 11 March – 2 May 1993
Tony Bevan: 14 May – 11 July 1993
Piotr Nathan: 14 May – 11 July 1993
Summer Residencies: Clare Charnley and Monica Ross: 12 August – 17 August 1993
Rave Machine: 12 August – 17 August 1993
Lucian Freud: 10 September – 21 November 1993
Latin American Experimental Photography: related to Latin America Ya! Festival: 1 – 20 September 1993
Nunhead Adult Education Institute, Southwark: 20 September – 4 October 1993
Rave Machine: foyer exhibition relating to summer 1993 exhibition: 4 – 18 October 1993
Basemen, Jordan: residency at Surrey Docks Day Centre: 18 – 29 October 1993
Edwina Fitzpatrick: residency at Surrey Docks Day Centre: 18 – 29 October 1993
Design a BookMark Competition: winning entries: 29 – 7 October 1993
Stepney ‘A’ Team: drawings and textiles for a Moghul tent: 8 – 22 November 1993
Woodcraft Folk: 22 November – 13 December 1993
Bill Viola: 17 December 1993 – 13 February 1994

1994
Medardo Rosso: 25 February – 2 April 1994
Mundanzas: Six Spanish Artists – Civera, Gomez, Pelaez, Rom, Ulsé, Volldosera
Whitechapel Open 1994: 6 May – 26 June 1994
Franz Kline: 8 July – 11 September 1994
Breda Beban: 23 September – 20 November 1994                                      Hrvoje Horati Miquel Barcelo: 23 August – 20 November 1994
Worlds in a Box: Cornell, Fluxus, Herms, LeWitt, Samaras

1995
Kiki Smith: 24 February 1995 – 23 April 1995
New Art from Cuba: Bruguera, Kcho, Rodriquez, Los Carpinteros 1995
Guillermo Kuitca: 5 May – 23 June 1995
Drawing the Line: 7 July – 10 October 1995
John Virtue: 7 July – 10 September 1995
Seven Stories about Modern Art in Africa: Kentridge, Koloane, El Salahi, Samba: 27 September – 26 November 1995
Emil Nolde

1996
Jeff Wall 1996
Renato Guttuso 1996
The Open/Open Studios
Inside the Visible: 38 Artists – Clark, Gego, Hiller, Mendieta, Salomon, Woodman: 11 October – 8 December 1996

1997
Tony Cragg: Sculpture and Drawing
Antechamber: Alys, Pippen, Heath, Strba, Austin
Krishna, the Divine Lover
Cathy De Monchaux,
David Siquerios: Portrait of a Decade
Lines from Brazil: Grindberg, Nogueria, Varejão

1998
Thomas Schütte
Whitechapel Open/Open Studios
Peter Doig
Aubrey Williams
Speed: Visions of an Accelerated Age: Flavin, Hamilton, Gursky, Hapaska, R.Graham
Rosemarie Trockel

1999
Terry Winters
Henri Michaux
Examining Pictures: Exhibiting Paintings: Bacon, Beecroft, Guston, Halley, Raedecker
000zerozerozero: Tegala, Islam, Fernandes, Sawhney, Biswas
Boetti: The Maverick Sprit of Arte Povera
Gary Hume

2000
Live in your Head Latham, Brisley, Hilliard, Breakwell, Judy Clark
Francisco Toledo
Carl Andre
Protest & Survive: Fahlstrom, Gonzalez-Torres, Creed, Spence
A Different Kind of Show

2001 - 2010

Nan Goldin: Devil’s Playground, 26 January 2002 – 01 April 2002. Courtesy of the Whitechapel Gallery Archive.

2001
Temporary Accommodation 2001
Whitechapel Centenary 2001
Cold Heaven: Don McCullin on Aids in Africa: 25 May – 10 June 2001
Beautiful Productions: 6 July – 19 August 2001
Raymond Pettibon: 06 September – 21 October 2001
Toba Khedoori: 06 September – 21 October 2001
Mark Wallinger – No Man’s Land: 16 November 2001 – 13 January 2002

2002
Nan Goldin: Devil’s Playground : 26 January 2002 – 01 April 2002
A Short History of Performance – Part I: 15 – 21 April 2002
Benita-Immanuel Grosser – Participating, at the Same Time: 11 May, 25 May, 8 June, 22 June 2002
Liam Gillick – The Wood Way: 03 May – 23 June 2002
Helio Oiticica – Quasi Cinema: 03 May – 23 June 2002
Early One Morning: 06 July – 08 August 2002
Rodney Graham: 24 September – 17 November 2002

2003
Mies van der Rohe 1905 – 1938 : 10 December 2002 – 02 March 2003
Cristina Iglesias : 21 March – 18 May 2003
Philip-Lorca diCorcia: A Storybook Life: 07 June – 24 August 2003
Janet Cardiff & George Bures Miller: Recent Works: 07 June – 24 August 2003
Franzwestite: Franz West – works 1973-2003: 09 September – 09 November 2003
A Short History of Performance – Part II: 18 – 23 November 2003

2004
Gerhard Richter – Atlas: 06 December 2003 – 14 March 2004
Edge of the Real – A Painting Show: 30 March – 23 May 2004
Raoul De Keyser – 30 March – 23 May 2004
East End Academy 11 June – 29 August 2004
Paul Noble: 10 September – 14 November 2004
Tobias Rehberger – Private Matters: 10 September – 14 November 2004

2005
Faces in the Crowd – Picturing Modern Life from Manet to Today: 3 December 2004 – 6 March 2005
Cummings and Lewandowska – Enthusiasm: 01 April – 22 May 2005
Robert Crumb – A Chronicle of Modern Times: 01 April – 22 May 2005
Back to Black – Art, Cinema and the Racial Imaginary: 7 June – 4 September 2005
A Short History of Performance Part III – Allan Kaprow: 1 – 8 October 2005
Paul McCarthy – LaLa Land Parody Paradise: 23 October 2005 – 8 January 2006
Caribbean Pirates: extended until 5 February 2006

2006
David Adjaye: 24 January – 26 March 2006
Ugo Rondinone: 24 January – 26 March 2006
The Whitechapel Files: 25 March – 15 June 2006
A Short History of Performance Part IV: 1 – 14 April 2006
Inner Worlds Outside: 28 April – 25 June 2006
Albert Oehlen: I Will Always Champion Good Painting: 7 July – 3 September 2006
Pierre Klossowski: 20 September – 19 November 2006
Hans Bellmer: 20 September – 19 November 2006
The Vicious Circle: 20 September – 19 November 2006
The Whitechapel Auction – Defining the Contemporary: 26 September – 8 October 2006

2007
Whitechapel Laboratory – Langlands & Bell: 31 October – 7 December 2007
Whitechapel Laboratory – Sarah Morris: 19 September – 28 October 2007
Whitechapel Laboratory – Amar Kanwar: 8 August – 14 September 2007
Whitechapel Laboratory – Pablo Pijnappel: 9 May – 15 June 2007
Whitechapel Laboratory – Marcus Coates: 27 June – 5 August 2007
Whitechapel Laboratory – Scene for New Heritage Trilogy – David Maljkovic: 28 March – 6 May 2007
Whitechapel Laboratory – Jennifer Allora & Guillermo Calzadilla: 14 February – 25 March 2007
Maxmara Art Prize for Women – Margaret Salmon: 25 January – 11 February 2007

2008
Whitechapel Laboratory – Nick Waplington: 12 December 2007 – 20 January 2008
Whitechapel Laboratory – Cornelia Parker: 13 February – 30 March 2008
The Street – Nedko Solakov: 30 March – 18 May 2008
Whitechapel Laboratory – Daniel Pflumm: 2 April – 9 May 2008
Whitechapel Laboratory – Nathalie Djurberg/Diego Perrone: 14 May – 22 June 2008
The Street – Bernd Krauss: 22 May – 13 July 2008

2009
The Bloomberg Commission: Goshka Macuga: The Nature of the Beast: 5 April 2009 – 4 April 2010
Isa Genzken: Open Sesame!: 5 April – 21 June 2009
British Council Collection: Great Early Buys: 5 April – 14 June 2009
The Whitechapel Boys: 5 April – 20 September 2009
Art in the Auditorium: Ursula Meyer: 5 April – 21 June 2009
Minerva Cuevas: S.COOP 5 April – 7 June 2009 (also at 26 – 28 Toynbee Street)
Archive Adventures: 5 April – 7 June 2009
John Kobal New Work Award: Andrew Grassie, Rosalind Nashashibi, Nick Relph & Oliver Payne, Juergen Teller 5 April–21 June 2009
(In) Parentheses: Artists in Residence: 16 June – 26 July 2009
British Council Collection: The Third Dimension: 23 June – 30 August 2009
Elizabeth Peyton: Live Forever: 9 July – 20 September 2009
East End Academy – The Painting Edition: 9 July – 20 September 2009
Art in the Auditorium: Patrizio Di Massimo: 9 July – 20 September 2009
Wentworth Street Studios: Eileen Perrier: 3 August – 13 September 2009
The Whitechapel Gallery Children’s Commission 3 August – 13 September 2009
MaxMara Art Prize for Women Exhibition: Hannah Rickards: 10 September – 4 October 2009
The British Pavilion at the Venice Biennale: 26 September – 13 December 2009
Faisal Abdu’Allah: White (Why Have I Told Everything): 30 September – 1 November 2009
British Council Collection: My Yard: 2 October – 6 December 2009
Sophie Calle: Talking to Strangers: 16 October – 3 January 2010
Art in the Auditorium: Inci Eviner: 16 October – 3 January 2010
Intoart: See the Revolutionary Art Exhibit: 7 November – 6 December 2009
‘I shake you by the hand, comrade Bacon’: British Art Abroad: 19 December 2009 – 14 March 2010

2010
British Council Collection: Thresholds: 9 January – 14 March 2010
Melanie Manchot: Celebration (Cyprus Street): 13 January – 14 March 2010
Art in the Auditorium: Charly Nijensohn and Nova Paul: 21 January – 18 April 2010
Where Three Dreams Cross: 150 Years of Photography from India, Pakistan and Bangladesh: 21 January – 11 April 2010
John Latham: Anarchive: 2 April – 5 September 2010
Art in the Auditoirum: Lars Laumann and Aïda Ruilova: 20 April – 5 July 2010
Robbrecht and Daem: Pacing Through Architecture: 24 April – 20 June 2010
Rachel Harrison: Conquest of the Useless: 30 April – 20 June 2010
The Bloomberg Commission: Claire Barclay: Shadow Spans: 26 May 2010 – 1 May 2011
Artists in Residence: The School Looks Around: 10 June – 2 August 2010
Keeping it Real: An Exhibition in Four Acts: Act 1: The Corporeal. The D. Daskalopoulos Collection: 10 June – 5 September 2010
Alice Neel: Painted Truths: 8 July – 17 September 2010
Jake and Dinos Chapman: Children’s Art Commission: 7 August – 31 October 2010
This is Tomorrow: 9 September 2011 – 6 March 2011
Keeping it Real: An Exhibition in Four Acts. Act 2: Subversive Abstraction: The D. Daskalopoulos Collection: 17 September – 5 December 2010
Art in the Auditorium: Stephen Sutcliffe: 1 October 2010 – 2 January 2011
Walid Raad: Miraculous Beginnings: 14 October 2010 – 2 January 2011
Richard Wentworth: Three Guesses: 6 November 2010 – 6 March 2011
Keeping it Real: An Exhibition in Four Acts. Act 3: Mona Hatoum: Current Disturbance: 17 December 2010 – 6 March 2011

2011 - 2020

Installation view of Electronic Superhighway (2016-1966), 29 January – 15 May 2016. Courtesy Whitechapel Gallery. Photo: Stephen White.

2011
Giorgio Andreotta Calò, Jalal Toufic, Huang Xiaopeng: 28 January – 17 April 2011
John Stezaker: 29 January – 18 March 2011
Bethan Huws: Capelgwyn: 29 January – 18 March 2011
Lady Lucy: Whitechapel Gallery Staff Portrait Studio: 18 March – 22 May 2011
Keeping it Real: An Exhibition in Four Acts. Act 4: Material Intelligence: 18 March – 22 May 2011
This is Whitechapel: 11 March – 4 September 2011
Max Mara Art Prize for Women. Andrea Büttner: The Poverty of Riches: 1 April – 10 April 2011
Paul Graham: Photographs 1981–2006: 20 April – 19 June 2011
Art in the Auditorium: Elodie Pong, Ergin Çavuşoğlu and Dinh Q. Lê: 20 April – 3 July 2011
Fred Sandback: 25 May – 14 August 2011
Children’s Art Commission: Alan Kane: Home for Orphaned Dishes: 3 June – 4 September 2011
Government Art Collection: At Work: 3 June – 4 September 2011
Thomas Struth: Photographs 1978–2010: 6 July – 16 September 2011
The Bloomberg Commission: Josiah McElheny: 7 September 2011 – 12 August 2012
Rothko in Britain: 9 September 2011 – 26 February 2012
Government Art Collection: Richard Of York Gave Battle In Vain selected by Cornelia Parker: 16 September – 4 December 2011
The Work in Progress: Reclaim the Mural: 16 September – 4 December 2011
Wilhelm Sasnal: 14 October 2011 – 1 January 2012
Government Art Collection: Selected by Simon Schama: Travelling Light: 16 December 2011 – 26 February 2012
Artists in Residence: Shiraz Bayjoo and DARTER: 16 December 2011 – 26 February 2012

2012
Zarina Bhimji: 19 January – 9 March 2012
Artists’ Film International: Corin Sworn: 19 January – 25 March 2012
The Story of the Government Art Collection: 3 March – 2 September 2012
Government Art Collection: Selected by Downing Street Staff: 12 from no. 10: 9 March – 10 June 2012
Writers in Residence: information as material, Maria Fusco, Sally O’ Reilly: 9 March – 10 June 2012
Gillian Wearing: 28 March – 17 June 2012
Rachel Whiteread: Tree of Life: unveiled 15 June 2012
Children’s Art Commission: Eva Rothschild: Boys and Sculpture: 19 June – 9 September 2012
Government Art Collection: Commissions: Now and Then: 21 June – 9 September 2012
The London Open: 4 July – 14 September 2012
Artists’ Film International: Liu Chaung, Anetta Mona Chişa & Lucia Tkáčová, Dan Finsel, Sriwhana Spong:
4 July – 14 September 2012
The Bloomsberg Commission: Giuseppe Penone: Spazio di Luce (Space of Light): 5 September 2012 – August 2013.
Aspen Magazine: 1965 – 1971: 11 September 2012 – 3 March 2013.
The Street: Matt Stokes: Give to Me the Life I Love: 25 September – 2 December 2012
Collection Sandretto Re Rebaudengo: Maurizo Cattelan: 25 September – 2 December 2012
Mel Bochner: If the Colour Changes: 12 October – 30 December 2012
Artists’ Film International: Ben Hagari, Sefer Memişoğlu, Nguyễn Trinh Thi, Karim Debbagh:12 October 2012 – 13 January 2013.
Artists in Residence: Ruth Ewan and Lucy Cash: 15 December 2012 – 8 March 2013
Collection Sandretto Re Rebaudengo: Viral Research: 15 December 2012 – 10 March 2013

2013
Artists’ Film International: Jessica Warboys: Pagent Roll: 16 January – 15 April 2013
Gerard Byrne: A State of neutral pleasure: 17 January – 8 March 2013
Black Eyes and Lemonade: Curating Popular Art: 9 March – 1 September 2013
Simon & Tom Bloor: Loose Parts: 19 March – 9 June 2013
Max Mara Art Prize for Women Laure Prouvost: Farfromwords: 20 March – 7 April 2013
Artists’ Film International: Neha Choksi, Kaia Hugin, Alix Pearlstein: 16 April – 23 June 2013
Gert & Uwe Tobias: 16 April – 14 June 2013
Karl Blossfeldt: 16 April – 14 June 2013
Sandretto Re Rebaudengo: A Love Meal: 19 March 2013 – 9 June 2013
Sandretto Re Rebaudengo: Have you seen me before?: 18 June – 8 September 2013
The Spirit of Utopia: 4 July – 5 September 2013
Artists’ Film International: Einat Amir, Ana Gallardo, Marinella Senatore, Katarina Zdjelar, Nasan Tur: 5 July – 13 October 2013
Supporting Artists: Acme’s First Decade 1972 – 1982: 7 September 2013 – 23 February 2014
Annette Krauss: Hidden Curriculum/In Search of the Missing Lessons: 17 September – 1 December 2013
Contemporary Art Society: Nothing Beautiful Unless Useful: 17 September – 1 December 2013
Sarah Lucas: SITUATION Absolute Beach Man Rubble: 2 October – 15 December 2013
Artists’ Film International: Rahraw Omarzad, Eric and Marc Hurtado, Murray Hewitt, Bengü Karaduman, Hong-An Troung, Morgan Wong: 17 October 2013 – 13 January 2014
The Whitechapel Gallery at Windsor: Jasper Johns: Shadow and Substance: 8 December 2013 – 30 April 2014
Contemporary Art Society: Damn braces: Bless relaxes: 10 December 2013 – 9 March 2014
Heather and Ivan Morison: Smile All the While: 10 December 2013 – 9 March 2014
Kader Attia: Continuum of Repair: The Light of Jacobs Ladder: 26 November 2013 – 23 November 2014

2014
Artists’ Film International: Elizabeth Price: AT THE HOUSE OF MR X (2007): 14 January – 13 April 2014
Hannah Höch: 15 January 2014 – 23 March 2014
Stephen Willats: Concerning Our Present Way of Living: 4 March – 14 September 2014
De/Construct with Steven Morgana & Nick Wood: 18 March – June 2014
Contemporary Art Society: The Best is Not Too Good for You: 18 March – 1 June 2014
Artists’ Film International:Burak Delier, Tejal Shah and Milica Tomić: 16 April – 22 June 2014 Chris Marker: A Grin Without a Cat: 24 April – 22 June 2014 (A Thousand Doors: 3 May – 30 June 2014 (The Whitechapel Gallery and NEON collaboration at Gennadius Library and Grounds American School of Classical Studies in Athens, Greece)
Contemporary Art Society: Twixt Two Worlds: 10 June – 31 August 2014
Francis Upritchard: Do What You Will: 10 June – 28 September 2014, Artists’ Film International: Yuri Ancarani, Mattias Härenstam, Masooda Noora, Uudam Tran Nguyen, Amir Yatziv: 8 July – 12 October 2014
Giulio Paolini: To Be or Not to Be: 9 July – 14 September 2014
Mike Nelson selects from the V-A-C Collection: Again, more things (a table ruin): 9 September – 30 November 2014
Richard Tuttle: I Don’t Know. The Weave of Textile Language: 14 October – 14 December 2014
Sculptors’ Papers from the Henry Moore Institute Archive: 23 September 2014 – 12 April 2015
Fraser Muggeridge: Mimeographica Alphabetica: 4 October – 30 November 2014
Artists’ Film International: Jorge Macchi, Nicole Miller, Angela Su, Oded Hirsch & Provmyza Group: 14 October 2014 – 11 January 2015
Fiona Banner selects from the V-A-C Collection: Stamp Out Photographie: 09 December 2014 – 08 March 2015
Bart Lodewijks: White Li(n)es: 09 December 2014 – 08 March 2015 (Galleries 5 & 6)
David Batchelor: Monochrome Archive, 1997-2015: 23 December 2014 – 03 May 2015 (Gallery 2)

2015
Adventures of the Black Square: Abstract Art and Society 1915 – 2015: 15 January – 6 April 2015
Artists’ Film International: Karen Mirza and Brad Butler: The Unreliable Narrator (2014): 14 January – 16 April 2015
Lynette Yiadom-Boakye selects from the V-A-C collection: Natures, Natural and Unnatural: 17 March – 14 June 2015
Peter Liversidge: Notes on Protesting: 17 March – 14 June 2015
A Utopian Stage: Festival of Arts Shiraz-Persepolis: 21 April – 04 October 2015
Christopher Williams: The Production Line of Happiness: 29 April – 21 June 2015
Artists’ Film International: Anatoly Shuravlev, Tran Luong, Vahap Avşar: 29 April – 14 July 2015
Max Mara Art Prize for Women Corin Sworn: 20 May – 19 July 2015
NEON Collaboration: TERRAPOLIS: 27 May – 26 Jul 2015
Rivane Neuenschwander: The Name of Fear: 23 Jun – 30 Aug 2015
James Richards selects from the V-A-C collection: To Replace a Minute’s Silence with a Minute’s Applause: 23 June–30 August 2015
Artists’ Film International: Eduardo Basualdo, Tanya Busse & Emilija Ŝkarnulytė, Brigid McCaffrey & Pallavi Paul: 14 July – 27 September 2015
The London Open 2015: 15 July – 06 September 2015
Barjeel Art Foundation Collection: Imperfect Chronology – Debating Modernism I: 08 September – 06 December 2015
Music for Museums: 17 September 2015 – 29 November 2015
Artists’ Film International: Lee Kai Chung, Srdjan Keca, Yama Rahimi, Diego Tonus, Piotr Wysocki & Dominik Jałowinski: 30 September 2015 – 24 January 2016
Emily Jacir: Europa: 30 September 2015 – 03 January 2016
Intellectual Barbarians: The Kibbo Kift Kindred: 10 October 2015 – 13 March 2016
Luke Fowler and Mark Fell: Computers and Cooperative Music-Making: 30 October 2015 – 07 February 2016
Barjeel Art Foundation Collection: Imperfect Chronology – Debating Modernism II: 15 December 2015 – 17 April 2016
Harun Farocki: Parallel I-IV (2012-14): 15 December – 05 June 2016

2016
Electronic Superhighway 2016 – 1966: 29 January – 15 May 2016
Artists’ Film International: Rachel Maclean and Rohini Devasher: 29 January – 03 April 2016
Heather Phillipson: more flinching: 12 February – 17 April 2016
Imprint 93: 19 March – 25 September 2016
Artists’ Film International: Eva & Franco Mattes and Tor Jørgen van Eijk: 05 April – 05 June 2016
Jonas Lund: Fair Warning: 07 April – 12 June 2016
Barjeel Art Foundation Collection: Imperfect Chronology – Mapping the Contemporary I: 26 April – 14 August 2016
Edwina Ashton: 26 April – 14 August 2016
Mary Heilmann: Looking at Pictures: 08 June – 21 August 2016
Keith Sonnier: Light Works: 10 June – 11 September 2016
Zeyno Pekünlü and The Institute for New Feeling: 9 August – 02 October 2016
Barjeel Art Foundation Collection: Imperfect Chronology – Mapping the Contemporary II: 23 August 2016 – 08 January 2017
Samson Kambalu: Introduction to Nyau Cinema: 23 August 2016 – 08 January 2017
William Kentridge: Thick Time: 21 September 2016 – 15 January 2017
Alicja Kwade: Medium Median: 27 September 2016 – 19 March 2017
Guerrilla Girls: Is it even worse in Europe: 1 October 2016 – 05 March 2017
Fareha Khezal & Mak Ying Tung: 29 November 2016 – 22 January 2017

2017
Assemble with Granby Workshop: Brickfield: 18 January – 16 April 2017
Terrains of the Body: Photography from the National Museum of Women in the Arts: 18 January – 16 April 2017
Mikhail Karikis, Dario Azzellini and Oliver Ressler: 24 January – 26 March 2017
Eduardo Paolozzi: 15 February – 14 May 2017
Q&A: Artists in Conversation: 11 March 2017 – 27 August 2017
Artists’ Film International: Ane Hjort Guttu, Mary Reid Kelley with Patrick Kelley: 28 March – 28 May 2017
Iself Collection: Self-Portrait as the Billy Goat: 27 April –20 August 2017
Emanuel Almborg: Learning Matter: 27 April – 20 August 2017
Artists’ Film International: Adrian Paci, Cengiz Tekin, Laura Horelli, Nina Lassila, Agnese Luse, Angela Melitopoulos, Eleonare de Montesquiou, Tanja Ostejic, Meggie Schneider, Isabell Spengler and Gitte Villesen: 30 May – 30 July 2017
A Handful of Dust: Photography after May Ray and Marcel Duchamp: 07 June – 03 September 2017
Benedict Drew: The Tricle-Down Syndrome: 07 June – 10 September 2017
Max Mara Art Prize for Women Emma Hart: Mamma Mia!: 12 July – 03 September 2017
Artists’ Film International: Desire Machine Collective, Arjuna Neuman and Denise Ferreira da Silva: 22 August – 15 October 2017
Cally Spooner: Soundtrack for a troubled time and notes on humiliation: 30 August – 26 November 2017
ISelf Collection: The End of Love: 30 August – 26 November 2017
Commissions from Performa’s Archives: 06 September 2017 – 04 March 2018
10th Anniversary Screening Artists’ Film International: 07 September – 17 September 2017
Thomas Ruff: Photographs 1979-2017: 27 September 2017 – 21 January 2018
Leonor Antunes: the frisson of the togetherness: 03 October 2017 – 09 April 2018
Artists’ Film International: Gabriela Golder and Wojciech Bakowski: 17 October – 03 December 2017
Artists’ Film International: Luis Lazaro Matos, Zheng Mahler, Nguyen Phuong Linh: 05 December 2017 – 28 January 2018
MATT+FIONA: Room for Art: 05 December 2017 – 04 March 2018
ISelf Collection: The Upset Bucket: 05 December 2017 – 01 April 2018

2018
Artists’ Film International: Patrick Hough, John Skoog, Orjan Amundsen: 30 January – 01 April 2018
Mark Dion: Theatre of the Natural World: 14 February – 13 May 2018 Art Capital: Art for the Elizabeth line: 13 March – 06 May 2018
Artists’ Film International: Rosa Barba, Robertas Narkus and Jokubas Cizikas, Danielle Dean: 03 April – 03 June 2018
ISelf Colletion: Bumped Bodies: 10 April – 12 August 2018
Alone Together: Youth Forum with Seth Pimlott: 15 May – 12 August 2018
Film London Jarman Award: A Journey Through the First Decade: 15 May – 10 June 2018
Killed Negatives: Unseen Images of 1930s America: 16 May – 26 August 2018
Artists’ Film International: Juan Sorrentino, Vladimir Nikolic, Pelin Kirca: 05 Jun – 29 July 2018
The London Open 2018: 08 Jun -06 August 2018
Katja Novitskova: Invasion Curves: 27 June – 02 September 2018 Mikhail Karikis: No Ordinary Protest: 18 August 2018 – 6 January 2019
Collection Surreal Science: Loudon Collection with Salvatore Arancio: 25 August 2018 – 6 January 2019
Artists’ Film International: Munem Wasif, Mikolaj Sobczack, Jibade-Khalil Huffman: 31 July – 30 Spetember 2018
Staging Jackson Pollock: 4 September 2018-24 March 2019
Elmgreen & Dragset: This Is How We Bite Our Tongue: 27 September 2018 – 13 January 2019
Ulla von Brandenburg: Sweet Feast: 20 September 2018 – 31 March 2019
Artists’ Film International: Tom Irel, Elena Mazzi: 2 October – 2 December 2018
V-A-C LIVE: VASYA RUN: 5 – 6 October 2018 (Whitechapel Bell Foundry)
Artists’ Film International: Musa paradisiaca, Yim Sui-Fong, Le Xuan Tien: 4 December 2018 – 27 January 2019

2019
Sophia Al-Maria: BCE: 15 January – 28 April 2019
“la Caixa” Collection of Contemporary Art (Enrique Vila Matas): 17 January – 28 April 2019
Artists’ Film International: Mwangi Hutter, Theresa Traore Dahlberg: 29 January – 31 March 2019
Is This Tomorrow?: 14 February – 12 May 2018
Artists’ Film International: Lars Laumann, Jacopo Miliani, Raju Rage: 2 April – 2 June 2019
Queer Spaces: London, 1980s – Today: 2 April – 25 August 2019
City Poems & City Music: Adrian Henri & Friends: 11 April – 9 June 2019
“la Caixa” Collection of Contemporary Art (Maria Fusco): 8 May – 1 September 2019
Michael Rakowitz: 4 June – 25 August 2019
Artists’ Film International: Phoebe Boswell, Carolina Caycedo, Evelyn Taochery Wang: 4 June – 4 August 2019
Helen Cammock: Che si può fare: 25 June – 1 September 2019
Nocturnal Creatures: 20 July 2019
Artists’ Film International: Senem Gökçe Ogultekin, Fannie Sosa, Nguyen Hal Yen: 6 August – 29 September 2019
Sense Sound/Sound Sense: Fluxus Music, Scores & Records in the Luigi Bonotto Collection: 3 September – 29 January 2020
“la Caixa” Collection of Contemporary Art (Tom McCarthy): 19 September – 5 January 2019
Anna Maria Maiolino: Making Love Revolutionary: 25 September – 12 January 2020
Artists’ Film International: Angela Su, Tomasz Machciński, D’Ette Nogle: 1 October – 24 November 2019
Film London Jarman Award Weekend: Cécile B. Evans, Beatrice Gibson, Mikhail Karikis, Hetain Patel, Imran Perretta and Rehana Zaman: 16 – 17 November 2019
Artists’ Film International: Marko Tirnanić, Atefa Hesari: 10 December – 19 January 2020

2020
In the Eye of Bambi: “la Caixa” Collection of Contemporary Art (Véronica Gerber Bicecci): 14 January – 9 August 2020
Carlos Bunga: Something Necessary and Useful: 21 January – 13 September 2020
The Return of the Spirit in Painting: 5 February – 27 September 2020
Radical Figures: Painting in the New Millennium: 6 February – 30 August 2020
Artists’ Film International Online 2020: Rhea Storr, Vika Kirchenbauer, Yu Gou, Dominika Olszowy, Lisa Tan, Ailbhe Ní Bhriain, Francesco Pedraglio, Mohamed A. Gawad, Raqs Media Collective, yao Qingmei, Lerato Shadi, Miguel Fernández de Castro, Daisuke Kosugi, Bojan Fajfrić, Anastasia Sosunova
Accelerate your escape: Gary Hume Explores the Hiscox Collection: 25 August – 3 January 2021
Home: Live > In Room: 31 August – 3 January 2021
Nalini Malani: Can You Hear Me?: 23 September – 6 June 2021
Kai Althoff goes with Bernard Leach: 7 October – 10 January 2021
Exercising Freedom: Encounters with Art, Artists and Communities: 7 October – 21 March 2021

2021
Artists’ Film International Online: Rehana Zaman, Wojciech Dada, Katarzyna Górna and Rafał Jakubowicz, Clare Langen, Sena Başöz: 2 February – 28 March 2021